Zprávy → Svět3. prosince  2016 v 22:23  

Za genocidu ve Rwandě 25 let. Francouzský soud potvrdil trest pro Pascala Simbikangwu

Smrtící zbraně i doklady zabitých během genocidy, památník Nyamata, Rwanda - Foto: Robert Mikoláš

Smrtící zbraně i doklady zabitých během genocidy, památník Nyamata, RwandaFoto: Robert Mikoláš

Francouzský odvolací soud potvrdil trest 25 let vězení pro bývalého důstojníka rwandské armády a šéfa tajné služby Pascala Simbikangwu. Informovala o tom agentura AFP. Muž byl odsouzen v roce 2014 za podíl na genocidě ve Rwandě před 22 lety.

Obžaloba šestapadesátiletého muže vinila z toho, že poskytl zbraně radikálním milicím kmene Hutů s vědomím, že je použijí k masovému vraždění etnika Tutsiů, proti kterému sám veřejně vystupoval. 

Simbikangwa, který je po autohavárii v roce 1986 na invalidním vozíku, obvinění vždy odmítal. Prý nikoho k vraždám nenaváděl, neviděl ani jednu mrtvolu a neměl významné postavení. Jeho advokáti se již dříve nechali slyšet, že je za jeho odsouzením politické pozadí. 

Čtěte také: Jižní Súdán je podle OSN na pokraji genocidy. Mohla by dosáhnout rozměrů té ve Rwandě

Během rwandské genocidy bylo radikálními Huty za pouhých 100 dní od dubna do července 1994 zmasakrováno na 800 tisíc menšinových Tutsiů a také desetitisíce umírněných Hutů. 

Francie měla v době masakru úzké vazby na tehdejší režim prezidenta Juvénala Habyarimanu z kmene Hutů, jehož vražda 6. dubna 1994 masové vraždění rozpoutala. Paříž se od té doby snaží vyrovnat s kritikou za pomalou reakci na vývoj situace a neschopnost přispět ke zmírnění násilností. 

Simbikangwa byl zatčen v roce 2008 na francouzském zámořském území ostrova Mayotte. Paříž jej odmítla vydat Rwandě kvůli obavám, že by se mu nedostalo spravedlivého soudu. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace