Zprávy → Svět30. listopadu  2016 v 18:00  

Za násilný přechod hranice poslal maďarský soud Syřana na 10 let za mříže

Uprchlíci se během migrační vlny snažili na několika místech prolomit hraniční ploty a házeli na policisty kamení (ilustrační foto). - Foto:  Reuters

Uprchlíci se během migrační vlny snažili na několika místech prolomit hraniční ploty a házeli na policisty kamení (ilustrační foto).Foto:  Reuters

Trest desetiletého vězení vynesl ve středu soud v maďarském městě Szegedu nad Syřanem Ahmedem Hamedem. Potrestal jej za účast na násilných nepokojích, které se loni v září odehrály na maďarsko-srbské hranici. Několik stovek migrantů tam zaútočilo kamením na policii a prorazilo hraniční plot. Organizace Amnesty International už rozsudek kritizovala.

Syřan byl podle médií před porotním soudem obžalován z násilného jednání vůči pořádkovým silám, což je podle maďarského právního řádu trestný čin srovnatelný s teroristickým aktem. Za to lze v Maďarsku uložit až doživotní vězení. Syřan loni 16. září během prudkých střetů s policisty podle prokurátorů pomocí megafonu podněcoval migranty, aby prorazili hraniční plot s ostnatým drátem. Zapojil se podle nich i do házení kamení na členy ostrahy hranice. 

Při těchto násilnostech utrpělo zranění 15 policistů a více než 100 migrantů. Policie použila proti útočícímu davu slzný plyn a vodní děla. Skupině osob, včetně čtyřicetiletého Ahmeda Hameda, se podařilo u přechodu Röszke prorazit bránu v hraničním oplocení a do Maďarska proniknout. Maďarská vláda nechala loni postavit plot na hranicích se Srbskem a Chorvatskem s cílem zastavit desetitisíce běženců, kteří se snažili dostat se přes maďarské území do západní Evropy. 

Čtěte také: Migrační krize. Nigerijský region o velikosti Česka loni přijal více uprchlíků než celá Evropská unie

Hamed popírá, že by měl násilné úmysly a říká, že ani neházel kamení na policisty. Obhájci krom toho tvrdí, že jejich mandant megafon použil nikoli k "přilévání oleje do ohně", nýbrž ve snaze zklidnit emoce. Proto je podle nich jen "obětním beránkem prezentovaným jako terorista". Hamed, legálně žije na Kypru a před soudem řekl, že na maďarsko-srbskou hranici se vydal jen proto, aby pomohl svým rodičům spojit se s ním v západní Evropě díky přistěhovalecké vlně. 

Nevládní organizace Amnesty International verdikt szegedského soudu podle agentury AFP kritizovala. Předložené důkazy proti Syřanovi označila za "neuvěřitelně vágní" a zároveň odsoudila kvalifikaci stíhaného jednání jako "terorismus". Hamedův trest je nejvyšší, jaký maďarské soudy v různých řízeních s migranty dosud vynesly. Desítku běženců, kteří byli při incidentu z 16. září 2015 rovněž zadrženi, soud v Szegedu odsoudil už v červenci za ilegální překročení hranic k trestům vězení v délce od jednoho roku do tří let. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace