Zprávy → Svět19. října  2016 v 16:52  

Za vydání do Česka se přiznám k obviněním a udám zkorumpované úředníky, nabízí Krejčíř

Radovan Krejčíř - Foto: Fotobanka Profimedia

Radovan KrejčířFoto: Fotobanka Profimedia

Radovan Krejčíř údajně požádal o převezení z Jihoafrické republiky do Česka. Informoval o tom tamní server News24, který zároveň přinesl výňatky z dopisu Krejčířova právníka jihoafrickému vyšetřovacímu úřadu. V něm se mimo jiné uvádí, že se podnikatel přizná k obviněním výměnou za souběžné desetileté tresty za každý ze svých zločinů.

Z dopisu také vyplývá, že Krejčíř zkorumpoval vysoké představitele jihoafrické policie a justice. Mezi podplacenými úředníky měl být i soudce, který odmítl dřívější žádost České republiky o podnikatelovo vydání, nebo šéf jihoafrické zpravodajské služby. 

Krejčíř je teď prý ochotný proti nim svědčit, ale až z bezpečí Česka. 

Čtěte také: Krejčíř stáhl žádost o azyl v JAR. Ať co nejrychleji sedne do letadla směr Praha, přejí si tam

Není ale jasné, jestli právník dopis skutečně napsal na pokyn Radovana Krejčíře, ani jestli všechny informace v něm jsou pravdivé. 

Podle mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové Krejčířova žádost pro Českou republiku nic nemění, informovala ČTK. O jeho vydání musí stejně rozhodnout jihoafrický soud. 

V Jihoafrické republice český podnikatel čelí stíhání v asi šesti kauzách. Zatím byl usvědčený v jednom procesu, za únos a mučení dostal 35letý trest. V jiném případě je obžalovaný z podílu na vraždě Libanonce Sama Issy. 

Autor:  Martin Balucha,  mah

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace