Zprávy → Svět8. listopadu  2016 v 11:04  

Zátah na teroristy v Německu. Islamisté přišli o vůdce a náboráře

Bojovníci takzvaného Islámského státu - Foto: Day Donaldson, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Bojovníci takzvaného Islámského státuFoto: Day Donaldson, flickr.com , CC BY 2.0

Německé policii se podle médií povedl velký úlovek. Zatkla pět islamistů podezřelých z napojení na takzvaný Islámský stát. Podle informací několika sdělovacích prostředků je mezi nimi 32letý Iráčan abú Valá, kterého úřady už několik let považují za ústřední postavu islamistů v Německu.

Po několikaměsíčním vyšetřování zatkla policie na příkaz prokuratury podezřelé v úterý brzy ráno, napsala agentura DPA. Pětici pozatýkali v Dolním Sasku a v Severním Porýní-Vestfálsku na základě obvinění z podpory teroristické skupiny. Dva ze zadržených byli již posláni do vyšetřovací vazby, o vazbě zbylých tří rozhodne soudce ve středu. 

Dvaatřicetiletý Iráčan abú Valá je úřady už několik let považován za ústřední postavu islamistů v Německu. 

Čtěte také: Teroristé chtějí navodit atmosféru strachu. Podobnou metodu používá i Trump, říká psycholog Zimbardo

K zadržení měla velkým dílem přispět výpověď jedné osoby, která se vrátila od Islámského státu do Německa, tvrdí televizní stanice NDR a WDR a list Süddeutsche Zeitung. Pět zadržených mužů je podezřelých také z náboru dobrovolníků pro IS. 

Spolkové státní zastupitelství zahájilo vyšetřování proti Iráčanovi a jeho pomocníkům už loni na podzim. Byli důvodně podezřelí, že v Dolním Sasku a v Severním Porýní-Vestfáslku verbovali do takzvané svaté války (džihádu) mladé muslimy. Také jim logisticky a finančně pomáhali vycestovat z Německa. 

Přímé pátrání ale začalo až letos v srpnu. V rámci vyšetřování policisté prohledávali mnoho objektů, včetně mešity v severoněmeckém Hildesheimu. Ta je podle agentury DPA považována za nejvýznamnější místo setkávání salafistů - islámských fundamentalistů - v Německu. 

Podle generální prokuratury zadržená pětice vybudovala v Německu salafisticko-džihádistickou skupinu, v jejímž čele stál Iráčan Abdal Azíz Abdalláh, známý též jako abú Valá. Dalšími zadrženými jsou turecký státní příslušník Hasan C. (50), šestatřicetiletý Boban S., který má německé a srbské občanství, Němec Mahmoud O. (27) a Kamerunec Ahmed F. Y. (26). 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace