Zprávy → Svět21. září  2016 v 23:47  

Zeman v OSN vyzval k vojenské akci proti teroristům. Varoval ale před okupováním zemí

Prezident Miloš Zeman na půdě OSN s jejím generálním tajemníkem Pan Ki-munem - Foto:  ČTK

Prezident Miloš Zeman na půdě OSN s jejím generálním tajemníkem Pan Ki-munemFoto:  ČTK

Český prezident Miloš Zeman ve středu ve všeobecné rozpravě na 71. zasedání Valného shromáždění OSN kritizoval mezinárodní společenství za nedostatek aktivity v boji proti mezinárodnímu terorismu. Vyzval k vojenské akci proti teroristům a vybídl mimo jiné k aktivaci článku 47 Charty OSN, který předpokládá vznik vojenského štábu pomáhajícího Radě bezpečnosti OSN.

Podle Zemana je zapotřebí, aby se vojenský zásah soustředil na velitelské struktury teroristických organizací, a nikoli na okupování zemí, což se v minulosti ukázalo jako špatná cesta. 

Prezident se v této souvislosti zmínil o pozemních operacích v Iráku, v Sýrii a v Libyi. „Musíme zaútočit na mozek, ne na tělo," řekl Zeman. 

Čtěte také: Akademik Ošťádal neuspěl s žalobou proti Zemanovi. Chtěl vysvětlit své nejmenování profesorem

Pokud mezinárodní společenství nezasáhne, hrozí podle něj další šíření terorismu, který prezident přirovnal k rakovině s metastázemi. 

Kriticky vidí situaci v Afghánistánu, kde podle něj hrozí po omezení přítomnosti vojáků NATO vítězství hnutí Tálibán. To se podle Zemana může stát stejnou teroristickou hrozbou, jakou je skupina Islámský stát. 

Český prezident přesto na závěr svého anglicky přednášeného projevu vyjádřil přesvědčení, že mezinárodní terorismus se podaří porazit. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace