Zprávy → Svět5. října  2016 v 22:26  

Zemřel slovenský exprezident Michal Kováč. Vedl zemi ve složité době, napsal Kiska

Slovenský exprezident Michal Kováč - Foto: Fotobanka Profimedia

Slovenský exprezident Michal KováčFoto: Fotobanka Profimedia

Ve věku 86 let zemřel v Bratislavě první prezident polistopadové Slovenské republiky Michal Kováč. Selhalo mu srdce. Před několika dny byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče a uveden do umělého spánku. Kováče také dlouhodobě trápila Parkinsonova choroba. Smutek nad úmrtím bývalého prezidenta vyjádřili český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD i současný slovenský prezident. „Byl prezidentem ve složitém období,“ napsal Andrej Kiska.

Michal Kováč se narodil v roce 1930 ve východoslovenské obci Ľubiša. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě. V 60. letech mimo jiné učil na bankovní škole na Kubě a poté působil jako náměstek v Živnostenské bance v Londýně. 

Stažen byl v roce 1969 a o rok později ho v rámci čistek spojených s invazí vojsk Varšavské smlouvy vyloučili z Komunistické strany Slovenska. Za normalizace pracoval jako úředník na pobočce Státní banky československé Bratislava-město. 

Čtěte také: Slovenský exprezident Kováč je v umělém spánku na jednotce intenzivní péče

Do vysoké politiky vstoupil Kováč v prosinci 1989, kdy byl jmenován ministrem financí slovenské vlády. Ve volbách roku 1990 byl zvolen za hnutí Veřejnost proti násilí do Sněmovny lidu. Slovenskou státní pokladnu řídil do května 1991. 

Spory s Mečiarem 

Od června do prosince 1992 předsedal Federálnímu shromáždění ČSFR. Rozpad státu si nepřál, chtěl konfederaci. Když Kováč mluvil v televizi na Silvestra 1992, jeho klidný projev měl úplně jiný tón než bujaré oslavy čerstvé samostatnosti v centru Bratislavy, které měly nacionalistický a občas i otevřeně protičeský nádech.  

Únos Kováčova syna
V roce 1995 byl unesen syn tehdy úřadujícího prezidenta Michal Kováč mladší. Z únosu byla podezřelá slovenská zpravodajská služba SIS. Podle tehdejších informací publikovaných ve slovenských médiích byl únos údajně organizován SIS s cílem přimět prezidenta Kováče k odstoupení. Vyšetřit únos a potrestat viníky zabránily amnestie, které klíčovým aktérům kauzy udělil Vladimír Mečiar, když coby premiér zastupoval dočasně prezidenta po vypršení Kováčova mandátu. V listopadu 2012 ale potvrdil slovenský ústavní soud verdikt, podle něhož se exprezident Kováč měl bývalému šéfovi SIS Ivanu Lexovi omluvit a zaplatit odškodné za to, že ho z únosu svého syna obvinil.

Na funkci prezidenta Slovenska ho v únoru 1993 navrhlo mateřské Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS). Po svém zvolení pozastavil členství v HZDS a jeho pětileté funkční období v prezidentském křesle poznamenaly časté názorové střety s tehdejším premiérem Vladimírem Mečiarem. Rozpory mezi oběma muži se vyhrotily, když Kováč na jaře 1993 odmítl jmenovat Mečiarova spojence Ivana Lexu šéfem Slovenské informační služby (SIS). 

Odpočítávání konce mandátu 

Kováčovy dny v prezidentském křesle později odpočítávala elektronická tabule na budově proti jeho sídlu, kterou tam zřejmě nainstalovali jeho oponenti. 

Kováčovy zápasy s vládní koalicí, nejostřeji vyhrocené v až „příliš osobním“ sporu s bývalým spolupracovníkem a nynějším úhlavním nepřítelem - premiérem Mečiarem - mnohdy doslova braly dech zahraničním diplomatickým kruhům. 

Kováč se dočkal také únosu vlastního syna, mnoha pokusů o diskreditaci své osoby i rodiny, a dokonce i neústavních pokusů vyslovit mu nedůvěru. Mečiarovi ale nakonec připravil první vnitropolitickou prohru - nesplnil mu sen o své abdikaci před ukončením volebního období. 

Čtěte také: Slovenský exprezident Kováč vydal Paměti - Můj příběh občana a prezidenta

Z vysoké politiky se Kováč stáhl v roce 1999, kdy odstoupil z volby hlavy státu. V roce 2000 mu jeho nástupce v prezidentském křesle Rudolf Schuster udělil řád Ĺudovíta Štúra I. třídy. V posledních letech svého života Kováč bojoval se syndromem Parkinsonovy choroby. 

Slovenský prezident Andrej Kiska o bývalém prezidentovi Michalu Kováčovi

Odešel první prezident moderního slovenského demokratického státu. Pan Michal Kováč byl prezidentem ve složitém období let 1993 – 1998, kdy se sváděl bezohledný a doslova surový zápas o vnitřní charakter a budoucnost Slovenské republiky na mapě Evropy a světa. Pan prezident Kováč v tomto zápase obstál a svým působením pomohl Slovensku nesejít úplně z cesty, která nás potom postupně přivedla do evropské rodiny svobodných národů a států. I jeho zásluhou. Je politováníhodné a také charakteristické pro naši dobu, že se nedožil aktů justiční spravedlnosti za únos svého syna, po kterých tak velmi toužil, tak jako nebyly napraveny morální a materiální křivdy z prvních let slovenské státní samostatnosti v 90. letech minulého století.
Děkujeme, pane prezidente,
Čest jeho památce, čest památce pana prezidenta Michala Kováče 

Autor:   dab,  ČTK, Vojtěch Berger  (vob)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace