Zprávy → Svět17. února  2017 v 16:00  

Zpráva WikiLeaks: Volby ve Francii v roce 2012 sledovala CIA

Volby ve Francii v roce 2012 podle WikiLeaks sledovala CIA (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Volby ve Francii v roce 2012 podle WikiLeaks sledovala CIA (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) nařídila svým špionům sbírat informace při prezidentských volbách ve Francii v roce 2012. Vyplývá to ze sedmistránkového dokumentu, který ve čtvrtek zveřejnil server WikiLeaks. Agentura AP v této souvislosti uvedla, že údajně tajné materiály jsou sice zajímavé, ale zjevně se týkají pouze běžného zpravodajství.

CIA požadovala od svých agentů informace z pozadí volební kampaně, včetně detailů o financování stran, vnitřních rivalit a předpokládaných budoucích postojích politiků ke Spojeným státům. 

Server neupřesnil, odkud dokumenty získal, ale ujišťuje, že jsou pravé. CIA se k informacím WikiLeaks odmítla vyjádřit, uvedla AP. 

Francouzská média v pátek věnovala dokumentům jen malou pozornost a plně se zabývají kampaní před dvoukolovými prezidentskými volbami. Ty jsou plánovány na 23. dubna a na 7. května. 

WikiLeaks je nezisková společnost, která zveřejňuje utajované vládní a další dokumenty. Využívá při tom internet k zachování anonymity svých zdrojů. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace