Island podepsal s Čínou dohodu o volném obchodu, chce oživit krizí postiženou ekonomiku

15. dubna  2013 v 21:04  
Islandská premiérka Jóhanna Sigurðardóttirová a čínský premiér Li Kche-čchiang podepsali dohodu o volném obchodu - Foto:  Reuters

Islandská premiérka Jóhanna Sigurðardóttirová a čínský premiér Li Kche-čchiang podepsali dohodu o volném obchoduFoto:  Reuters

Island jako první evropský stát podepsal dohodu o volném obchodu s Čínou. Rozmachem ekonomických vztahů s Pekingem chce Reykjavík urychlit oživení vlastní ekonomiky, která v roce 2008 kvůli bankovní krizi zkolabovala. Island si od dohody slibuje zvýšení vývozu, ale také zlevnění mnoha dovážených produktů, například z čínského lodního průmyslu.

Čína má velký zájem o islandské know-how v oblasti geotermální energie. Vyvážet může také jiné služby a například mořské plody. Daleko levněji pak bude Island také dovážet z Číny, která je zemí s největším lodním průmyslem, lodě nebo jejich součásti, a také nábytek, oblečení a elektroniku. 

Vzájemný obchod mezi oběma zeměmi loni vzrostl o 21 procent na 180 milionů dolarů. 83 procent islandského exportu ale v současnosti putuje do evropských zemí a ostrovní ekonomika je tak závislá na Evropě. To ale může dnes podepsaná smlouva částečně změnit. 

Dohody o volném obchodu obvykle ruší nebo výrazně omezují cla či dovozní kvóty uvalované na některé výrobky, nejčastěji průmyslové, případně i služby.

Čína si od smlouvy slibuje hlavně získání zkušeností v oblasti geotermální energie. Už dnes přitom univerzitě v Reykjavíku absolvovalo studijní program zaměřený na geotermální energie na 80 čínských studentů.  

Díky tomu jsou podle islandské premiérky Číňané nejpočetnější skupinou zahraničních studentů. Teď se může ale vzájemná spolupráce i v této oblasti daleko více prohloubit a zlevnit. 

Čína pohlíží na Island také jako na základnu pro arktickou oblast. Peking se chce stát stálým přidruženým pozorovatelem v Arktické radě, k čemuž by mu Reykjavík mohl pomoci. Peking podle agentury AP také doufá, že by tající ledovce mohly vést k prudkému rozmachu těžby surovin v oblasti. Především zemního plynu, ropy a železné rudy. 

Důležitost Islandu pro druhou největší ekonomiku světa potvrzuje i fakt, že Čína postavila v Reykjavíku jednoznačně největší ambasádu, která zaměstná až 500 lidí. 

Autor:  Silvie  Třeslínová  (sit),  mka
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 

Ekonomický servis

Devizové kurzy

EUR 27,025
USD 24,192
GBP 35,323

Platnost od 24.05.2016

Všechny kurzy

Základní sazby

2R Repo 0,05 %
Diskontní 0,05 %
Lombardní 0,25 %

Podrobnosti

Index PX

Závěrečný 23. 5. 2016874,83
Změna vůči 23. 5. 20160 %

Podrobný graf

Vybrané české akcie

Název Akt. kurz (Kč) Změna (%) Objem (tis. Kč)

Další akcie

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace