Zájmy Latinské Ameriky má hájit nové regionální uskupení

22. února  2010 v 09:35  
Rio de Janeiro - Foto: Pavla Jazairiová

Rio de JaneiroFoto: Pavla Jazairiová

Prezidenti 32 středo a jihoamerických států jednají v Mexiku o vytvoření nového regionálního sdružení. To by mělo z jejich pohledu lépe odrážet zájmy zemí Latinské Ameriky a rostoucí význam některých z nich na mezinárodní scéně.

I proto by členem tohoto uskupení neměly být Spojené státy, které podle názorů některých delegátů summitu příliš ovládají stávající Organizaci amerických států. 

Latinská Amerika se údajně i kvůli globální krizi chce více orientovat a spoléhat sama na sebe. Nová organizace toho má být důkazem. Podobné snahy ale v rámci regionu existují již léta, upozornil na Rádiu Česko Tomáš Jodas, jednatel společnosti Brasilex, která se dlouhodobě angažuje na brazilském trhu. 

AudioStáhnout

Tomáš Jodas na Rádiu Česko o podnikatelském prostředí v Brazílii

"Otázka je, jak velký dopad to bude mít konkrétně pro dané země toho uskupení, protože ne vždycky tyto snahy byly úspěšné," uvedl. 

Konkrétně pro Brazílii, i podniky, které tam působí, ale měla globální hospodářská krize podle Tomáše Jodase minimální dopad. 

Příležitosti i značná konkurence  

"Brazílie bude mít za minulý rok dokonce růst cca 0,5 procenta, tudíž o recesi se nedá ani mluvit. Navíc fiskální výdaje na boj proti recesi činily cca jedno procento HDP, tudíž ve srovnání s výdaji ostatních zemí, jako je Čína, USA, se jedná skutečně o minimum," konstatoval. 

I když v důsledku celosvětové krize zahraniční konkurence na brazilské trhu značně zesílila, příležitostí pro české firmy je tam podle něj celá řada. 

"Jsou to například dodávky pro železniční dopravu - Brazílie investuje vysoké prostředky do posílení sítě železniční dopravy, jsou to dodávky pro petrochemii - v Brazílii se staví největší rafinerie na jižní polokouli, jsou to stavební materiály, to je spojené s boomem ve stavebnictví a tak dále." 

"Jenom bych chtěl upozornit, že o tom nevědí jenom české firmy, ale i ostatní země, takže konkurence v těchto oborech je velmi velká," dodal Jodas v rozhovoru pro Rádio Česko. 

Autor:  Roman Chlupatý  (rch), Martina Mašková  (mam), Marika Táborská  (mta)
Pořad: Svět o osmé  |  Stanice: ČRo Rádio Česko
Čas vysílání: po-so 8.00-9.00  
 

Dále v rubrice

Tipy

« »
Aplikace Zprávy ČRo pro Android - promo - Foto: Aleš Vavřík

Widgety, push notifikace a více

vyzkoušejte naši novinku

 
Aplikace Zprávy ČRo pro iPhone - promo - Foto: Aleš Vavřík

Aplikace pro iPhone

... i pro iPod Touch