Zprávy → Světová ekonomika16. srpna  2016 v 06:58  

Americká vláda začala jednání s Volkswagenem o urovnání emisního skandálu

Logo Volkswagenu na továrně ve Wolfsurgu (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Logo Volkswagenu na továrně ve Wolfsurgu (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Zástupci Spojených států a německé automobilky Volkswagen začali jednat o tom, jak urovnat spory kvůli emisnímu skandálu. Společnost se bude snažit docílit toho, aby proti ní v Americe skončilo trestní řízení.

Rozhovory mezi Volkswagenem a představiteli amerického ministerstva spravedlnosti by mohly vyústit v dohodu, ve které by automobilka přiznala vinu za manipulace s emisemi, souhlasila s nezávislým dohledem a zaplatila pokutu. 

Částka finančního postihu zatím definitivně určená není, nicméně deník The Wall Street Journal píše, že by taková pokuta mohla v přepočtu dosáhnout skoro třiceti miliard korun. 

Ale ať už bude jakkoliv vysoká, bude představovat další finanční zátěž pro společnost. Firma řeší další spory také v Evropě a už v červnu navíc přistoupila na to, že za urovnání vládních a spotřebitelských žalob v Americe zaplatí dalších v přepočtu až 376 miliard korun, o tom ale ještě musí rozhodnout soud. 

Software pro manipulaci s výsledky emisních testů má v Americe na 570 tisíc vozů. Pro srovnání, v České republice má sporný software zhruba dvě stě tisíc aut. Po celém světě jde pak přibližně o jedenáct milionů vozů. 

Autor:  Marie Machytková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace