Zprávy → Světová ekonomika26. září  2016 v 22:05  

Čína restrukturalizuje státní podniky. Upadá tam konkurence, tvrdí Mejstřík

Prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc. - Foto: Marián Vojtek

Prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc.Foto: Marián Vojtek

Čína zřídila nový fond s majetkem 350 miliard jüanů (1,3 bilionu korun), který bude mít na starosti restrukturalizaci státních podniků. Fond bude spravovat státní komise pro dohled nad státním majetkem SASAC.

Fond vzniká v době, kdy druhá největší ekonomika světa prochází nejvýznamnější transformací za posledních 20 let. Peking učinil z reformy těžkopádných a většinou nekonkurenceschopných státních podniků prioritu. Počáteční kapitál 131 miliard jüanů poskytne fondu deset státních podniků. Jsou mezi nimi firmy jako je China Mobile nebo China Railway. 

„Asi 70 % objemu firem SASACu patří do těžkého průmyslu, které je potřeba odlehčit. Čína se rozhodla jít cestou výroby s vysokou přidanou hodnotou. A daří se jí to. Fond by měl být použit na utlumování dolů a těžařských kapacit,“ říká prof. Michal Mejstřík, z Katedry financí a kapitálových trhů Univerzity Karlovy. 

Země se připravuje na propouštění 

Čína reformuje státní podniky, z nichž mnoho trpí nadměrnou kapacitou výroby a zpomalením ekonomického růstu. „SASAC zpravuje velké podniky. V Číně v posledních letech pospojovali malé podniky ve větší aglomeráty. Některé z nich trpí velkým poklesem ziskovosti. Jedná se zejména o pokles poptávky po uhlí nebo oceli.“ 

„Vzhledem k velikosti Číny se ale místo národních šampionů jedná spíše o regionální monopoly. Klesá tím konkurence na trhu a tržní prostřední je vychýlené,“ tvrdí ekonom. 

Čtěte také: Roďte více dětí, vyzývá Čína mladé komunisty. Země stále čelí demografické krizi

Reforma ale zřejmě přinese i výrazné propouštění. Už na počátku tohoto roku Čína oznámila, že v problematickém uhelném a ocelářském sektoru by mohlo přijít o práci až 1,8 milionu lidí. „V Číně je v důsledku politiky jednoho dítěte v některých oblastech pracovníků nedostatek. Takže ti, kteří budou mít zájem se přemístit nebo dočasně pracovat v jiném regionu, tak problém mít nebudou,“ dodává Mejstřík. 

Čína není první zemí, která vytvořila fond na podporu státních firem procházejících obtížnými časy. Podobně jihokorejská vláda schválila vznik fondu s majetkem 9,5 miliardy USD (228,1 miliardy Kč), který má pomoci rekapitalizovat stání banky napojené na problematický lodní sektor. 

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace