Zprávy → Světová ekonomika1. října  2016 v 06:00  

Čína vozí do KLDR stavební stroje i rýži. Respektujte mezinárodní sankce, žádají Američané

Čína vozí do KLDR stavební stroje i rýži (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Čína vozí do KLDR stavební stroje i rýži (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Severní Korea není v tak velké mezinárodní izolaci, jak by se na první pohled zdálo. Režim vůdce Kim Čong-una totiž podporuje sousední Čína. Do KLDR vozí přes hranice zboží, suroviny a technologie, aspoň to ukazují záběry amerických novinářů. Spojené státy to považují za porušování mezinárodních sankcí a tlačí na Čínu, aby svůj postoj změnila. Čína už na kritiku zareagovala a varovala všechny firmy a jednotlivce před porušováním úmluvy o obchodování se Severní Koreou.

Americká televizní stanice CNN před časem odvysílala dokument, ve kterém ukazuje, že Čína i přes sankce obchoduje se sousední Severní Koreou. 

 

Čína vozí do KLDR stavební stroje i rýži. Respektuje mezinárodní sankce, žádají Spojené státy. Téma pro Davida Jakše

Vložit na svůj web

V čínském pohraničním městě Dandong přejíždějí každé ráno most přes řeku Ya Lu prázdné kamiony. Za pár hodin se vracejí zpět do Severní Koreje naložené stavebními stroji, náhradními díly a pytli s rýží. 

„Pro Severní Koreu je tenhle hraniční přechod doslova tepnou života," vysvětluje v reportáži americký novinář Matt Rivers. 

Právě jednu z největších firem z pohraničního města Dandong chce americká vláda postihnout za porušování mezinárodních sankcí namířených proti Severní Koreji. Peking proto přispěchal s prohlášením, že je připraven s Američany spolupracovat. 

„Podle mezinárodního práva a čínských zákonů potrestáme každou firmu, nebo jedince, který poruší úmluvy o obchodování se Severní Koreou. Myslíme to naprosto vážně!" oznámil mluvčí čínského ministerstva zahraničí. 

Nejžádanější komoditou je černé uhlí, za které Čína platí Severní Koreji v přepočtu kolem 25 miliard korun ročně. Peking ale tvrdí, že objem tohoto obchodu je přesně v souladu s mezinárodními úmluvami. 

„Veškerý obchod s nerostnými surovinami, jako například s černým uhlím, se mezi Čínou a Severní Koreou odehrává přesně podle příslušných mezinárodních rezolucí a podle platných čínských zákonů," brání se znovu mluvčí čínské diplomacie. 

Peking už několik měsíců opakuje, že je připraven v rámci mezinárodních sankcí spolupracovat, ale nebude kvůli tomu měnit své vlastní zákony. 

Autor:  David Jakš

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace