Zprávy → Světová ekonomika11. srpna  2016 v 17:10  

Google čelí dalšímu obvinění. Rusko ho pokutuje za údajné zneužití Androidu

Sídlo společnosti Google ve městě Mountain View v Kalifornii - Foto:  Reuters

Sídlo společnosti Google ve městě Mountain View v KaliforniiFoto:  Reuters

Ruský antimonopolní úřad ve čtvrtek vyměřil americké internetové společnosti Google pokutu 438 milionů rublů, zhruba 164 milionů Kč, za porušování antimonopolních pravidel na trhu s mobilními telefony a počítačovými tablety. Úřad už loni dospěl k závěru, že společnost Google zneužila dominantního postavení svého operačního systému Android.

Firma podle úřadu porušila zákony, protože po výrobcích mobilních zařízení využívajících Android požadovala předinstalování některých aplikací. 

Ruský antimonopolní úřad se tímto případem zabýval na základě stížnosti ruské společnosti Jandex, která je na ruském trhu jedničkou mezi internetovými vyhledávači. 

Google uvedl, že od úřadu obdržel o pokutě zprávu. Dodal, že rozhodnutí úřadu prozkoumá a poté rozhodne o svém dalším postupu. 

Google má nyní podobné problémy rovněž s antimonopolními regulátory v Evropské unii. Evropská komise firmu v dubnu v souvislosti se systémem Android obvinila ze zneužívání dominantního postavení na trhu. 

Google podle komise po výrobcích mobilů a tabletů požadoval mimo jiné předinstalování svého vyhledávače a webového prohlížeče. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace