Nedostatečná úroda ovlivňuje ceny zemědělských komodit

Nedostatečná úroda, rostoucí poptávka a hrozící měnové a společně s tím často skloňované obchodní války - mnozí experti se shodují na tom, že toto jsou předpoklady pro výrazný růst cen zemědělských komodit a s tím i opakovaní potravinové krize z před dvou let. Že nemusí být daleko od pravdy potvrdilo posledních několik dnů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Home - Sklizeň pšenice blízko Lamar, Colorado, USA (38°32' N -102°55'W)

Home - Sklizeň pšenice blízko Lamar, Colorado, USA (38°32' N -102°55'W) | Foto: an Elzevir Films - Europacorp coproduction

V pátek ceny zemědělských komodit na amerických trzích rostly tak výrazně, že obchodování s nimi muselo být pozastaveno. Včera růst nejen v Americe pokračoval. Zároveň přišla zpráva, že je nyní na světě více než miliarda podvyživených lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci i na globálních trzích sledují Jana Albertová z makléřské společnosti X Trade Brokers a Ivan Lukáš z Pražského institutu pro globální politiku.

Podle Jany Albertové z makléřské společnosti X Trade Brokers se růst cen zemědělských komodit dá očekávat i nadále: „Osobně si myslím, že potraviny patří narozdíl od jiných instrumentů na finančních trzích ke klíčovým aktivům, takže je nelze ničím nahradit, a proto nepochybuji, že jejich ceny nadále v střednědobém i dlouhodobém horizontu porostou.“

Podle Albertové je růst cen komodit způsoben dvěma hlavními důvody: „Když se podíváme na vývoj americké dolaru, tak vidíme, že od začátku června 2010 dochází k jeho oslabování. Vzhledem k tomu, že se většina komodit obchoduje v této měně, tak je tam také promítnut ten růst.“

Dalším důležitým faktorem je podle makléřky sucho: „Čtyřměsíční sucho v Brazílii podstatně snížilo produkci cukru. V případě Ugandy a Rwandy se jednalo o snížení produkce kávy.“

V případě pšenice navíc došlo k zákazu vývozu z Ruska až do konce letošního roku. Podle Ivana Lukáše z Pražského institutu pro globální politiku jde o krok, kterým Rusko chrání svůj trh: „Zákaz vývozu pšenice z Ruska podle mého názoru nemá přímou vazbu na zmiňovanou měnovou válku. Šlo spíše o opatření, které je reakcí na vývin zemědělských produktů a na jejich ceny na globálních trzích. Je to opatření na zajištění větší potravinové bezpečnosti Ruska.“

Podle Albertové se ale současná situace na trzích s komoditami do cen nejspíš nepromítne: „Vzhledem k tomu, že nedošlo k masivnímu zlevňování po roce 2008, kdy skončila potravinová krize, tak se domnívám, že částečné zvýšení cen je již promítnuto v aktuálních cenách. Kdyby však následně došlo k obchodním válkám nebo dalším potvrzených zprávám ohledně snížení produkce, tak můžeme opět mluvit o řádu desítek až stovek procent.“

Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme