Zprávy → Světová ekonomika13. října  2016 v 11:40  

Německo může schválit dohodu o volném obchodu s Kanadou. Ústavní soud stížnosti zamítl

Tisíce lidí v Bruselu demonstrovaly proti uzavření obchodních dohod CETA a TTIP (snímek z 20. září) - Foto:  Reuters

Tisíce lidí v Bruselu demonstrovaly proti uzavření obchodních dohod CETA a TTIP (snímek z 20. září)Foto:  Reuters

Německý ústavní soud zamítl stížnosti k dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Tamní vláda může nyní dokument schválit. Odpůrci zejména namítali, že dohoda s názvem CETA by mohla platit ještě před tím, než ji schválí všechny národní parlamenty.

Stížnost k německému ústavnímu soudu podali odpůrci dohody z toho důvodu, aby dokument o volném obchodu Evropské unie a Kanady neplatil v provizorním režimu, ale až poté, co ho schválí všechny unijní země i na parlamentní úrovni. 

Německo kvůli tomu dokonce zažilo masové demonstrace, například v Berlíně se sešlo přinejmenším 150 tisíc lidí. Další se konaly přímo v Bruselu. 

Podmínky soudu 

Ústavní soud německé vládě sice vystavil zelenou, zároveň stanovil několik podmínek, které musí kabinet při podpisu dodržet. Například provizorně budou platit jen ty části dokumentu, které jsou v kompetenci Evropské unie. Německo bude také mít možnost aplikaci CETA pozastavit. 

Kritici také upozorňují na to, že dohoda s Kanadou poskytne větší sílu nadnárodním společnostem. To je ostatně podobný argument jako v případě dohody se Spojenými státy známé jako TTIP. CETA by měla snížit clo u většiny zboží a firmám by měla umožnit, aby se u protistrany ucházely o veřejné zakázky. 

Německá vláda nyní po rozhodnutí Ústavního soudu v Karlsruhe může dohodu ratifikovat. Možná se tak stane na summitu Evropské unie a Kanady, který je naplánovaný na 27. října. 

Česko už dohodu schválilo 

Dohodu CETA už schválila také česká vláda. „Dohoda posílí a upevní vzájemné hospodářské vztahy, poskytne nové obchodní příležitosti pro ekonomické subjekty na obou stranách a usnadní vstup českých firem na kanadský trh," uvedl k tomu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). 

Čtěte také: Vláda schválila dohodu o volném obchodu s Kanadou. CETA má pomoci českému exportu

Kanada loni podle ČTK do Evropské unie vyvezla zboží za 28,2 miliardy eur, naopak to bylo 35,2 miliardy. 

Autor:  Tea Parkanová,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace