Zprávy → Světová ekonomika24. července  2012 v 15:36  

Německý soud zakázal v Evropě prodej jednoho z tabletů společnosti Samsung

Tablety od společnosti Samsung - Foto:  Reuters

Tablety od společnosti SamsungFoto:  Reuters

V Evropě se nesmí prodávat jeden z tabletů společnosti Samsung. Vrchní zemský soud v německém Düssledorfu rozhodl o zákazu prodeje modelu Galaxy Tab 7.7. Soud tím vyhověl žádosti společnosti Apple, podle které firma Samsung okopírovala vzhledové prvky jejího počítače iPad.

Podle odborníků celoevropský zákaz prodeje tabletu Galaxy Tab 7.7 od Samsungu nemůže výrazně ovlivnit tržby společnosti. Jakub Čížek, redaktor serveru Živě.cz, na Rádiu Česko upozornil, že model nepatřil k nejčastěji prodávaným tabletům od Samsungu. 

„Je docela drahý, protože používá kvalitní displej. Například v ČR se prodával jen velmi okrajově,“ dodal. 

 

Hostem Rádia Česko byl Jakub Čížek, redaktor serveru Živě.cz

Vložit na svůj web

Spor obou konkurentů o tablet Galaxy 7.7 ale není jediný. Už od loňského roku se firmy přou o model 10.1. Jeho prodej byl v Německu soudně zakázán. Firma Samsung však tento model upravila a může díky tomu tablet znovu prodávat. 

„Většinou to byly takové drobné změny designu. Například místo kovových prvků se použily plastové, také rozměry jsou trošku jiné. V podstatě šlo o kosmetické úpravy,“ upřesnil Čížek. 

Upozornil, že podobné spory většinou trvají velmi dlouho. „Když si Apple zažádal o blokaci prodeje tohoto tabletu, bylo to v době, kdy tento model pomalu mířil na trh s tím, že to bude trhák a nakonec se zjistilo, že tablet je příliš drahý a není o něj příliš velký zájem. Čili soud rozhodl o produktu, který se ani neprodává,“ uvedl. 

Horší by podle něj pro Samsung bylo, kdyby Apple prosadil zákaz desetipalcového modelu 10.1 a sedmipalcových modelů, které patří k nejprodávanějším od Samsungu. 

Čížek připomněl, že firmy vedou spory nejen v Evropě, ale také například v Austrálii nebo na americkém trhu. „A i když soudy rozhodnou ve prospěch jednoho nebo druhého, dojde k odvolání a většinou to končí v nějakém statu quo, kdy není jednoznačný vítěz, dojde k drobným úpravám a tablety se prodávají dál.“ 

Autor:  Martina Mašková  (mam),  bre
Pořad: Svět o druhé  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace