Zprávy → Světová ekonomika16. července  2012 v 09:34  

Nižší objem světové úrody pravděpodobně zvedne ceny potravin

Povodně nejsilněji zasáhly Krymsk v jihozápadním Rusku, v celé zemi voda zabila nejméně 170 lidí - Foto:  ČTK/AP

Povodně nejsilněji zasáhly Krymsk v jihozápadním Rusku, v celé zemi voda zabila nejméně 170 lidíFoto:  ČTK/AP

Ještě před několika týdny obchodníci s komoditami očekávali rekordní úrodu, po vlně veder ve Spojených státech ale tamní ministerstvo zemědělství přistoupilo k nejprudšímu snížení odhadu úrody za posledních 25 let. Informuje o tom server Financial Times. Austrálii navíc opět sužují povodně, stejně jako Rusko. Velkou neúrodu čekají i čeští zemědělci.

Místo bohaté úrody, která měla ulevit vyčerpaným ekonomikám levnějšími potravinami, tak lze očekávat, že politici budou muset řešit další nárůst napětí. 

Podle agrárního analytika Petra Havla ale světu třetí potravinová krize za posledních pět let nehrozí. Letošní prognózy, které nejsou z hlediska očekávaného objemu úrody optimistické, se prý ještě nepromítají do cen jako například v roce 2008. 

 

Hostem Světa o deváté na Rádiu Česko byl agrární analytik Petr Havel

Vložit na svůj web

„Krize jako taková asi těžko, ale samozřejmě nižší objem úrody v globálním měřítku a tedy skoro určitě vyšší ceny komodit,“ řekl ve Světě o deváté na Rádiu Česko. 

V Česku se podle Havla očekává propad objemu produkce obilovin až ke 20 procentům, v Rusku hrozí snížení hektarových výnosů v některých místech až o 50 procent a ve Spojených státech jsou nejhorší stavy porostů kukuřice za posledních 20 let. 

Čtěte také: Zemědělce by při mimořádné nepřízni mohla odškodnit Evropská unie

Situace je méně nepříznivá u pšenice a rýže, tedy u obilovin, které jsou základní pro většinu nejchudších lidí světa. Kukuřicí a také sójou se však krmí domácí zvířata a vyrábí se z nich olej nebo biolíh. 

Autor:  Simona Bartošová, Tomáš Pavlíček  (tpa)
Pořad: Svět o deváté  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace