Zprávy → Světová ekonomika12. srpna  2016 v 09:17  

Obrovská poptávka žene cenu zlata vzhůru. Letos vzrostla o čtvrtinu

Zlato (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Zlato (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Investice do zlata lákají stále víc lidí. Jen během druhého čtvrtletí letošního roku se investiční poptávka po tomto kovu dokonce zdvojnásobila na skoro 450 tun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Světová rada pro zlato.

I kvůli většímu zájmu se cena zlata během letošního roku zvýšila až o čtvrtinu. Podle analytika J&T Banky Pavla Rysky pro zlato jakožto investici letos hraje hned několik příznivých faktorů. 

„Jako první a hlavní vidím to, že tradičním konkurentem zlata pro investory bývají bezpečné dluhopisy, například státní. Nicméně kvůli nízkým úrokům vidíme i u těchto dluhopisů velmi nízké výnosy, někdy dokonce záporné. A tím pádem pro řadu investorů držba takových dluhopisů nedává příliš smysl a otáčejí se ke zlatu,“ řekl Ryska ve vysílání ČRo Plus.  

 

Důvody obrovské poptávky investorů po zlatě vysvětlil ve vysílání ČRo Plus analytik J&T Banky Pavel Ryska

Vložit na svůj web

„Jako druhý důvod vidím to, že letos akciové indexy, hlavně v USA, dosáhly na velmi vysoké hodnoty a právě proti pádu ceny akcií je zlato poměrně dobré zajištění, které je také vyhledáváno.“  

Třetím faktorem je pak podle Pavla Rysky to, že letos po několika letech přestal posilovat americký dolar. „Oslabování dolaru je pro zlato vždycky pozitivní.“  

A vkládat naději do drahých kovů se podle analytika v současné chvíli vyplatí, protože tyto faktory budu platit i nadále. Kromě investorů žlutý kov nakupují taky domácnosti nebo technologické firmy, které ho využívají třeba v elektronice nebo ve stomatologii. 

Zlatem se ale zajišťují například i některé centrální banky. A to v případě, když drží příliš dolarů nebo eur a bojí se jejich znehodnocení. Přesto ale podle Světové rady pro zlato zájem bank o kov v posledním půlroce klesal. 

Zájem o zlaté šperky klesá 

Vyšší poptávka po zlatě se nicméně nedotkla šperků. Tam je situace přesně opačná - nákupy zlatých šperků se snížily. 

„Myslím si, že je to dáno hlavně tím, že v celosvětovém měřítku šperkařská poptávka plyne hlavně z Indie a Číny, kde zlaté šperky jsou velmi významné i kulturně. Ale slabší růst hospodářství v těchto zemích způsobil, že se zlatých šperků kupovalo méně,“ říká Pavel Ryska. 

Investice do zlata lákají i Čechy 

Zalíbení v drahých kovech našli i Češi. Jen lídr tuzemského trhu s investičním zlatem a stříbrem během letošního pololetí uzavřel až o 60 procent víc smluv. A rostou i tržby velkých klenotnictví. 

Češi vždy patřili spíš mezi konzervativní investory a to podle Pavla Rysky platí stále. 

„Můžeme to vidět na několika místech - jednak jsou to velmi často diskutované velmi vysoké vklady v českých bankách. Místo toho aby Češi nějak riskantně utráceli nebo se zadlužovali, tak preferují jistotu. Můžeme to vidět i na Pražské burze, kde dividendové výnosy jsou pořád velmi vysoké.“ 

„Jinými slovy to znamená, že Češi nechtěj přistupovat na nízký výnos, raději už potom drží nějaké úplně bezrizikové aktivum, jako je třeba vklad v bance, než aby si koupili něco, co nese málo,“ vysvětluje Ryska a dodává: 

„Kdybych se vrátil ke zlatu, tak i z mé osobní zkušenosti v posledních letech je zájem klientů o zlato neutuchající, spíše bych řekl, že stabilně a mírně roste. Tedy u českých investorů převažuje dlouhodobý zajišťovací přístup k investicím.“ 

Autor:  Zuzana Švejdová,  mta

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace