Zprávy → Světová ekonomika19. července  2012 v 16:25  

Peking potvrdil navýšení investic do afrických států

Čínská delegace na setkání s africkými lídry potvrdila navýšení investic do afrických států - Foto:  Reuters

Čínská delegace na setkání s africkými lídry potvrdila navýšení investic do afrických státůFoto:  Reuters

Ekonomické vazby mezi Čínou a Afrikou budou dále sílit. Shodl se na tom v Pekingu prezident asijské velmoci Chu Ťin-tao se zástupci desítek afrických států. Podle čínského lídra Čína v příštích třech letech dvojnásobně navýší půjčky určené na rozvoj africké infrastruktury, zemědělství, průmyslu a firem. Už dnes je přitom Čína pro Afriku největším obchodním partnerem a vzájemný obchod má hodnotu desítek miliard dolarů.

Pro Čínu je nejchudší kontinent zejména zdrojem nezbytných nerostů a také odbytištěm levných výrobků. 

Jihoafrický prezident Jacob Zuma v Pekingu tvrdil, že Čína přistupuje k Africe na rozdíl od Evropy jako k rovnocennému partnerovi. 

 

O čínských investicích do Afriky mluvil na Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Vložit na svůj web

„Měl tím na mysli to, že když Evropa či Amerika Africe půjčuje nebo do ní investuje, říká, že by také ráda viděla nějaký pokrok na poli dodržování lidských práv. Číňané si takové podmínky nekladou. Jsou to pragmatičtí obchodníci. Jestliže chtějí nyní Africe poskytnout úvěr, stejně většinu peněz spolknou čínské firmy, které budou v Africe infrastrukturu budovat,“ říká zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. 

Podle něj Evropa za Čínou zaostává. „V Africe se ale už také ozývají hlasy, že chce Čína Afriku kolonizovat. Už tam taky dochází na konflikty. Například v Zambii propustil čínský zaměstnavatel tisíc Zambijců jen proto, že si dovolili stávkovat,“ dodává Slezák. 

Autor:  Jan Prokeš  (jpr),  pir
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace