Zprávy → Světová ekonomika29. srpna  2016 v 16:55  

Smlouva o volném obchodu mezi USA a EU nezkrachovala, tvrdí Jourová

Zasedání TTIP, dohody o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství - Foto: Public domain

Zasedání TTIP, dohody o Transatlantickém obchodním a investičním partnerstvíFoto: Public domain

Jednání o smlouvě o volném obchodu mezi Evropskou Unií a Spojenými státy pokračují, popírají zástupci Unie slova německého vicekancléře. Sigmar Gabriel totiž o víkendu prohlásil, že rozhovory o tzv. TTIP v podstatě zkrachovala. Mluvčí Evropské komise naopak novinářům řekl, že se začíná rýsovat finální dohoda smlouvy. Českému rozhlasu to potvrdila i eurokomisařka pro spravedlnost a rovnost pohlaví Věra Jourová z hnutí ANO.

„Smlouva TTIP je velmi složitá a komplikovaná,“ vysvětluje Jourová. „Má ovlivnit život osmi stům milionům lidí ve Spojených státech a v Evropské unii," tvrdí eurokomisařka a dodává, že vyjednávání jsou nyní náročná a na stole leží požadavky obou stran. 

 

Smlouva o volném obchodu mezi USA a EU nezkrachovala

Vložit na svůj web

Podle eurokomisařky jsou požadavky více či méně přijatelné pro druhou stranu, takže teď vyjednavače čeká skutečně velmi náročná doba, aby prosadili svoje zájmy. 

Co je Transatlantická dohoda o obchodu a investicích mezi EU a USA (TTIP)? 

Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) je název pro novou dohodu mezi Spojenými státy americkými a Evropskou unií, která si klade za cíl plně liberalizovat vzájemný obchod a investice. Vyjednávání o dohodě byla zahájena v červenci 2013, upřesňuje BusinessInfo.cz

Očekává se, že dohoda o volném obchodu mezi EU a USA by byla bezprecedentně nejvýznamnější bilaterální obchodní dohodou vůbec, a to jak ve smyslu objemu mezinárodního obchodu, který by podléhal jejím pravidlům, tak pokud jde o formativní vliv na pravidla mezinárodního obchodu. 

Autor:  Vojtěch Koval

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace