Zprávy → Technika15. září  2016 v 17:00  

Auta bez řidiče nejsou sci-fi. Uber začal s testováním

Samořídicí auta společnosti Uber - Foto:  Reuters

Samořídicí auta společnosti UberFoto:  Reuters

Americký provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies začal v americkém Pittsburghu a okolí testovat přepravu automobily bez řidiče. Je to poprvé, co si budou moci takzvané autonomní automobily vyzkoušet běžní zákazníci.

Auto není úplně prázdné, ve voze vždy sedí dva lidé z firmy. Ti v případě problémů převezmou řízení. Testováním zatím prochází čtyři hybridní sedany Ford Fusion, vybavené videokamerami, radary, čidly a dalšími snímači. Fordy později doplní vozy SUV švédské automobilky Volvo. Novu technologii si zatím mohli vyzkoušet pouze vybraní zákazníci, které vybral sama společnost. 

Podle zpravodaje agentury Reuters vůz bezpečně a většinou hladce sám zastavuje na semaforech na červenou a rozjíždí se na zelenou, objíždí poštovní dodávky a dělá další manévry. Řidič a technik na předních sedadlech ale do jízdy pravidelně zasahují a řídí auto při parkování. 

Současná regulace ve Spojených státech přitom plně autonomní vozy bez volantu, pedálů a řidiče nepovoluje. To se bude Uber společně s dalšími společnostmi snažit změnit. 

Na sektor samořízených automobilů se zaměřuje stále více firem. Jen v Americe na této technologii usilovně pracují společnost Google z holdingu Alphabet, výrobce elektromobilů Tesla Motors i největší americká automobilka General Motors. V Číně je to zejména technologická společnost Baidu.  

Autor:  Jitka Hanžlová  (jhn)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace