Zprávy → Technika1. prosince  2016 v 16:49  

Brusel chystá pravidla pro drony. Hraček se týkat nebudou

Dron (ilustrační foto) - Foto: Mark Godefroy

Dron (ilustrační foto)Foto: Mark Godefroy

Drony jsou v posledních letech jedním z hitů Vánoc. Nejsou to ale jen hračky. Malé bezpilotní letadlo už některé firmy využívají třeba k dopravování zásilek. Na tento narůstající fenomén reaguje také Evropská unie a chytá pro drony první celounijní pravidla. V Bruselu o nich jednali ministři dopravy Evropské unie.

Lidé, kteří si dron koupili nebo se ho koupit chystají, se nemusí bát nějakých omezení, ujišťoval první náměstek dopravy Tomáš Čoček. 

„Pokud se bavíme o dronech s charakterem hraček, tak se omezení nechystají. Jde spíše o drony pokročilejší. Pokud máme drony rozdělit do kategorií, tak u hracích zařízení žádná regulace potřeba není,“ sdělil Čoček. 

Tři kategorie dronů 

Ministři dopravy ve čtvrtek řešili rozdělení malých civilních bezpilotních letounů do tří kategorií. Do první skupiny spadají hobby přístroje, u kterých se s žádnými předpisy nepočítá, majitelé s nimi ale nesmějí létat třeba nad elektrárnami. Do dalších kategorií spadají již profesionálnější stroje, které se využívají pro zmiňované dopravování balíků. Pro tyto letouny už pravidel platit budou. Na jejich přesné podobě se budou dohadovat členské státy s Evropskou komisí. 

Dnes už v Evropě létají desetitisíce těchto strojů, a proto Evropská unie cítí potřebu jim dát jednotná závazná pravidla.  

Autor:  Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace