Zprávy → Technika29. listopadu  2016 v 12:00  

Černobyl zakryla kovová kopule. Dalších sto let má bránit úniku radiace

Černobyl dostal nový kryt. Příštích sto let má zabránit úniku radioaktivních látek - Foto: Tim Porter,  Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Černobyl dostal nový kryt. Příštích sto let má zabránit úniku radioaktivních látekFoto: Tim Porter, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Havarovaný reaktor odstavené jaderné elektrárny v Černobylu zakryla nová kovová kopule. Stavba kryje původní betonový sarkofág a úniku radioaktivity by měla bránit po dobu další stovky let. Vybudování krytu trvalo čtyři roky a stálo přes jeden a půl miliardy eur. Finančně se na něm nejvíce podílela Evropská banka pro obnovu a rozvoj, ale přispěla i Česká republika.

Kryt nahradí stávající železobetonový sarkofág, který je starý už třicet let. Nová konstrukce váží 36 tisíc tun, na výšku měří 165 a na délku 110 metrů. 

Kopule s názvem Úkryt 2 se musela montovat v dostatečné vzhlednosti od elektrárny v nezamořené zóně. Vzhledem k obřím rozměrům ji konstruktéři stavěli na dvě části, které loni propojili. Stávající ochranný obal pak budou pod novým krytem demontovat, v rámci operace by se měl zpracovat i radioaktivní odpad. 

Historický sarkofág jevil známky postupného rozpadu už v roce 1995. Ve stejném roce se objevily i první předběžné nákresy toho, jak se bude řešit jeho rozpad a navržena byla také konstrukce podobná té dnešní. 

Čtěte také: Černobyl dostává nový kryt. Příštích sto let má zabránit úniku radioaktivních látek

Výbuch ukrajinské elektrárny v roce 1986 přestavuje dodnes největší tragédii v historii jaderné energetiky. 

Autor:   ama

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace