Zprávy → Technika21. listopadu  2016 v 09:30  

Český e-shop otestuje doručování zásilek pomocí dronů. Přepravovat by mohly třeba elektroniku

Drony by mohly v budoucnu přepravovat zboží z e-shopů (ilustrační foto) - Foto: Marek Kuchařík

Drony by mohly v budoucnu přepravovat zboží z e-shopů (ilustrační foto)Foto: Marek Kuchařík

Druhý největší e-shop v Česku Mall.cz v tomto týdnu otestuje doručování zásilek pomocí dronů. Jde vůbec o první takový test e-shopu v Česku. V zahraničí už doručování balíků otestovaly společnosti Amazon nebo třeba DHL. Hlavní výhodou doručování zboží pomocí dronů vzduchem je rychlost.

Datum celého testu si společnost Mall.cz zatím přísně střeží. Jediné, co se ví, je, že test bude v tomto týdnu v distribučním centru v Jirnech u Prahy. Pro nadšence přichystala společnost Mall.cz živý přenos na facebookovém profilu. 

Hlavním cílem testu je ověřit kompletní proces, tedy od objednání zboží zákazníkem přes identifikaci v distribučním centru až po převzetí dronem, který zásilku doručí přímo zákazníkovi. 

Celý test doručování pomocí dronů bude pod dohledem Úřadu pro civilní letectví, protože automatizované doručování v tuto chvíli česká legislativa ještě neumožňuje. 

Vzduchem by mohlo létat oblečení nebo elektronika 

Třeba lednice nebo pračky ve vzduchu neuvidíme. „Je hodně předčasné bavit se o tom, jaký druh zboží se bude dopravovat. Drony uvezou zásilku zhruba do dvou kil, což u nás představuje zhruba 80 procent zboží,“ říká Jan Řezáč, mluvčí společnosti Mall.cz.  

Vzduchem by se mohlo přepravovat třeba oblečení, malá elektronika, mobilní telefony, hračky nebo šperky. 

Doručování vzduchem, pomocí dronů už vyzkoušel třeba největší e-shop Amazon. Ten si drony na doručování dokonce vyvíjí sám. Ty by mohly létat až maximální rychlostí 160 kilometrů v hodině a objednaný balíček doručit do 30 minut od objednání. Drony už si otestovala ale třeba i společnost DHL nebo Švýcarská pošta. 

Na videu níže můžete vidět dron doručující pizzu zákazníkovi na Novém Zélandě. Tamní pobočka pizzerie Domino’s ho poprvé k doručení objednávky použila 16. listopadu. 

Autor:  Barbora Kladivová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace