Zprávy → Technika7. srpna  2012 v 09:31  

Druhá největší sociální síť Twitter se naučila mluvit česky

Na Twitteru jsou i zpravy.rozhlas.cz - Foto:  ČRo

Na Twitteru jsou i zpravy.rozhlas.czFoto:  ČRo

Twitter už umí česky. Pro tuzemské uživatele i ty, co mluví česky a žijí v zahraničí, je to určitě dobrá zpráva. Načasování takového kroku není náhodné – Twitter chce posílit svůj podíl ve střední a východní Evropě a využít se dají například právě probíhající olympijské hry.

Český trh je v této oblasti poměrně významný, ale Twitter tady zatím moc úspěšný není. Zatímco ve světě významně posiluje a snaží se dotáhnout na vedoucí Facebook, v Česku má pozici jinou. 

Jak se situace změní s nástupem české jazykové verze, zatím nelze odhadnout. Nicméně na nějaký čas Twitter zabije dvě mouchy jednou ranou, protože češtině rozumí i naši slovenští sousedi. Dosud rostl počet uživatelů lineárně. 

 

O české verzi Twitteru hovořil v pořadu Byznys dnes redaktor Nikola Bojčev

Vložit na svůj web

Druhou motivací spustit česky mluvící Twitter můžou být aktuální velké události, které hýbou světem. Jednou z nich jsou právě probíhající olympijské hry. 

Londýnské hry každodenně prověřují stabilitu Twitteru, protože tolik takzvaných tweetů snad ještě lidé nenapsali. Z velké části se na tom podílejí samotní sportovci, kteří dávají vědět o tom, co právě dělají, píšou o své formě a pocitech ze soutěžení. 

Twitter teď v češtině láká třeba i na novinky kolem přistání sondy Curiosity na Marsu, což mnozí uživatelé považují za senzaci. 

Prostředí, ve kterém se uživatel běžně pohybuje, je víceméně jednoduché a přeložené dobře. Horší situace je ve větších textech, jako třeba pod odkazem O Twitteru. Překlad budí minimálně úsměv. 

U Nápovědy je pak stále potřeba umět anglicky. Uživatelé si také stěžují, že Twitter neumí české skloňování, což ale – kriticky přiznejme – dělá problém i mnohým Čechům. 

Autor:  Nikola Bojčev  (nib)
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace