Hackeři napadli firmu, která dodává vládám sledovací software

Italskou firmu, která dodává vládám a tajným službám po světě software pro sledování telefonní a internetové komunikace, napadli v pondělí neznámí hackeři. Kontroverzní společnost Hacking Team, která je terčem kritiky lidskoprávních aktivistů za údajnou spolupráci s autoritářskými vládami, oznámila, že útočníci se zmocnili důležitých interních dokumentů. Mezi zeměmi, jejichž úřadům společnost dodává své služby, je podle zveřejněných dokumentů i Česko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítače v kanceláři

Počítače v kanceláři | Foto: public domain

Podle agentury Reuters se kořistí hackerů stalo více než 400 gigabytů interních e-mailových zpráv, hesel zaměstnanců firmy či zdrojového kódu jejích produktů. Kybernetičtí zloději pak svou akci završili napadením twitterového účtu Hacking Teamu, na který odcizená data veřejně umístili.

„Protože nemáme co skrývat, zveřejňujeme všechny své e-maily, soubory a zdrojové kódy,“ napsali hackeři na twitteru společnosti, která zprávu zanedlouho odstranila stejně jako další nežádoucí obsah.

Přehrát

00:00 / 00:00

O útoku hackerů na společnost Hacking Team mluvil publicista Daniel Dočekal ze serveru Lupa.cz

Podle mluvčího Erica Rabea doporučil Hacking Team svým klientům na krátkou dobu pozastavit užívání některých sledovacích programů, než firma zjistí, zda nemohou být některé z nich vystaveny riziku napadení.

Někteří aktivisté usilující o co nejmenší zásahy vlád a tajných služeb do soukromí obyvatel napadení Hacking Teamu na internetu uvítali pochvalnými komentáři.

FBI i Kazachstán

Mezi zákazníky softwarové společnosti patří podle uniklých dokumentů mimo jiné americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI), úřady několika evropských zemí včetně Česka, Německa či Polska, ale rovněž policie a tajné služby v některých zemích kritizovaných za porušování lidských práv – Etiopie, Kazachstánu, Saúdské Arábie či Súdánu.

Jedním ze zveřejněných dokumentů je faktura na 480 tisíc eur (13 milionů korun) poslaná firmou do posledně jmenované země, s níž Západ výrazně omezil obchodní styky a Hacking Team spolupráci s ní popírá.

Mluvčí Rabe odmítl autenticitu publikovaných dat potvrdit. Západní nevládní organizace však o spolupráci firmy s některými nedemokratickými režimy hovoří již dlouho.

„Předběžné informace zřejmě potvrzují naše šetření a ukazují používání (programů firmy) represivními režimy, jako je Etiopie nebo Súdán,“ uvedla v prohlášení výzkumná skupina Citizen Lab pracující při univerzitě v Torontu, podle níž je třeba zajistit na trhu s tímto typem programů větší transparentnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme