Zprávy → Technika25. listopadu  2016 v 11:58  

Kybernetické zvířátko jsme krmili a milovali. Fenomén Tamagoči slaví 20 let

Tamagoči, fenomén konce 90. let (ilustrační foto) - Foto: flickr.com   , Andrew Russel, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Tamagoči, fenomén konce 90. let (ilustrační foto)Foto: flickr.com , Andrew Russel, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Pečovali jsme o něj a krmili ho. Zvířátko ukryté v malém počítačovém vajíčku na řetízku ale mohlo i umřít. Tamagoči se před dvaceti lety dostalo na pulty obchodů v Japonsku. Kapesní počítač spustil v listopadu roku 1996 revoluci na trhu s hračkami. Fenomén Tamagoči ale pronikl i do hudebního průmyslu nebo třeba do světa videoher.

Pamatujete si Tamagoči? V malém kapesním počítači ve tvaru vajíčka žilo kybernetické zvířátko. Děti se pak o něj musely starat, jinak mohlo i umřít. 

Zvířátko od dinosaura přes kočku až po kuře stačilo krmit, uklízet po něm a kontrolovat věk a váhu. Stačila na to jen tři nebo čtyři tlačítka. 

Otcem této hračky je Japonka Aki Maita. Podle odhadů se kapesní hračky na řetízku prodalo asi 70 milionů kusů a v průběhu let 1996 až 2009 vzniklo více než 40 verzí Tamagoči. 

Fenomén ale pronikl i do hudebního světa. Písnička s názvem Tamagoči od skupiny Sqeezer ovládla hudební stanice i noční kluby v roce 1997. O 10 let později nahrála stejnojmenný singl i japonská skupina Kigurumi. 

Kybernetické zvířátko v tamagoči jsme krmili a milovali (archivní foto) - Foto: flickr.com   , Stefan Kellner, Creativ Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic

Kybernetické zvířátko v tamagoči jsme krmili a milovali (archivní foto)Foto: flickr.com , Stefan Kellner, Creativ Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic

Fenomén Tamagotchi ale pronikl i do videoher pro GameBoy a Nintendo. Malé barevné postavičky s velkýma očima se dočkaly i filmového zpracování. Poprvé se objevily na plátnech kin v roce 2009 ve Velké Británii ve filmu s názvem Tamagoči: The Movie. 

Kapesní počítač na řetízku si mohou zájemci koupit ještě dnes. Retro věci totiž v letošním roce slaví velký návrat. Tamagoči tak prodávají některé slevové portály. Někde byl o ně dokonce tak velký zájem, že během dvou dnů se jich prodalo víc než tisíc kusů. Podobný zájem je ale třeba i otevírací nožík "rybička". 

Autor:  Barbora Kladivová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace