Zprávy → Technika12. srpna  2016 v 06:15  

Na Letné roste cirkusová rarita - šapitó plné zrcadel. Jde o repliku secesní kabaretní scény

Letní Letná, stavba šapitó - Foto: Martin Svozílek

Letní Letná, stavba šapitóFoto: Martin Svozílek

Blíží se festival nového cirkusu Letní Letná a na jeho třináctý ročník si organizátoři přichystali specialitu. Z Belgie přivezli repliku secesního dřevěného šapitó se zrcadly. To teď tým Belgičanů dokončuje v letenském parku. Za týden v něm vystoupí francouzský soubor LIMBO.

„Na hliníkové střešní konstrukci je umělohmotná plachta a pod ní jsou upevněné plachty z červeného sametu. Jeviště má průměr deset metrů, celé šapitó pak 22 metrů. Se zrcadly prostor hned vypadá větší,“ popisuje konstrukci člen stavební skupiny belgicko-francouzského souboru LIMBO Garry Klessens.  

Šapito navíc zdobí barevné skleněné vitráže. Jak Klessens přiznává, převoz zrcadel a vitráží není jednoduchá záležitost. 

Aby pánové mohli šmírovat dámy 

„Zrcadla v šapitó původně visela hlavně proto, aby pánové mohli pozorovat dámy, aniž o tom dotyčné věděly,“ vysvětluje Klessens, proč se těmto šapitó říká Spiegel stany. 

V zrcadlových stanech kabaretní umělci vystupovali už na začátku minulého století. Hraní v těchto Spiegel stanech měly rády i swingové kapely a před pěti lety jeho půvabu podlehli i organizátoři filmového festivalu v Karlových Varech. Vybudovali v něm restauraci. 

Na Letní Letné se v něm od 18. srpna představí i soubor LIMBO. 

Autor:  Kateřina Svátková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace