Zprávy → Technika5. prosince  2011 v 14:40  

Nemocnice v Opavě posílá vzorky z laboratoří potrubní poštou

Válečky s potrubní poštou (ilustrační foto) - Foto: Ivana Veselková

Válečky s potrubní poštou (ilustrační foto)Foto: Ivana Veselková

První potrubní pošta na světě zahájila provoz v polovině 19. století v Londýně. Poprvé bylo možné poslat menší zásilku díky stlačenému vzduchu. I teď po mnoha letech má tento způsob dopravy své místo v běžném životě. Stále více nemocnic si takto zjednodušuje práci. Ode dneška i v Opavě, kde s laboratorními vzorky už nemusí běhat sanitáři.

Na první pohled to vypadá jako plynový kotel v rodinném domku. Šíře potrubí, která z 'kotle' vede, ale svědčí o tom, že s plynem to asi nesouvisí. 

Speciální kapsle široká 160 milimetrů se vzorky krve pacientů už je schovaná a čeká. Pak to trochu zahučí a náklad zmizí. Pod zemí se kapsle pohybuje rychlostí 6 metrů za sekundu a vypadne v laboratoři vzdálené asi 300 metrů. 

 

Poslechněte si celý příspěvek Martina Knitla v Odpoledním Radiožurnálu o využití potrubní pošty ve Slezské nemocnici v Opavě

Vložit na svůj web

Potrbuní pošta byla na světě ještě před vynálezem telefonu, přesto jí zdaleka neodzvonilo. Právě naopak. Sanitář v nemocnici už díky ní nemusí mnohokrát denně běhat sem a tam se zkumavkami. 

„Stojí to jak lidskou sílu, tak to stojí čas, zvláště je to nepříjemné v zimních měsících, a tato potrubní pošta nám tuto problematiku vyřeší,“ potvrzuje nové trendy ředitel opavské nemocnice Vladislav Václavec. 

Slezská nemocnice je v Moravskoslezském kraji zatím první a jediná, kterou částečně protkalo zvláštní potrubí. Už stačí jen přijít do malé místnosti, zabalit náklad a poslat. 

„Předtím to vypadalo tak, že na poličkách, které jsou tady v této místnosti, byl uložen materiál. Musel přijít sanitář, roztřídit a odnést na jednotlivé laboratoře v této nemocnici. Takže z toho důvodu si slibujeme od tohoto zařízení zefektivnění naší práce,“ popisuje zkušenosti s potrubní poštou náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Lenka Hanková. 

Zárodek budoucího potrubního labyrintu v opavské nemocnici stál zhruba 800 tisíc korun. Časem budou kapsle putovat i do dalších pavilonů. Zatím funguje přenos hlavně směrem na chirurgickou část. 

Autor:  Martin Knitl, Simona Bartošová
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace