Zprávy → Technika12. srpna  2016 v 07:16  

Osobní počítač slaví 35 let. Firma IBM změnila pravidla a odstartovala revoluci

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Přesně před 35 lety se začaly přepisovat dějiny počítačů. Na světě se objevil první model toho, co dnes nazýváme osobní počítač neboli PC. Vyrobila ho americká firma IBM a model se jmenoval 5150. Oficiálně se začal prodávat 12. srpna 1981.

První počítače byly většinou určeny pro vědecké nebo vojenské instituce a tomu odpovídala i jejich cena. Pak se na trhu objevily i první takzvané osobní mikropočítače. V jedné krabici měly vestavěný monitor, klávesnici i vlastní počítač.  

Podle číslování na ně měl navazovat i IBM 5150. Podle Janka Wagnera se Sdružení přátel historických počítačů se ale v něčem lišil. 

„ Do té doby si každý výrobce dělal ten počítač jakoby jedinečný a nikdo neumožňoval dalším výrobcům ho kopírovat. Koncept IBM PC definoval určité průmyslové standardy a společnost IBM umožnila dalším výrobcům vyrábět počítače podle těchto standardů,“ vysvětluje Wagner. 

IBM 5150 měl jednotlivé části - jako procesor, monitor a klávesnici – oddělené a mohly navíc pocházet od různých výrobců a další komponenty se daly přidat. To výrazně snížilo cenu.  

Levnější varianta počítače IBM tehdy stála kolem tisíce dolarů, což by dnes v přepočtu odpovídalo částce asi 60 tisíc korun. „Jedna varianta počítala s tím, že se bude používat v domácnostech. Jako paměťové médium se tam používal ale kazetový magnetofon a výstup byl na televizi,“ říká Wagner. 

Přesto koncept osobního počítače IBM dlouhodobě uspěl. A jak firma slibovala v reklamě z 80. let, osobní počítače tohoto typu se na další desítky let staly hlavním pomocníkem pro zvládání stále složitějších technických operací. 

IBM 5150 také mohl používat software i od jiných firem a otevřel spolupráci s dalšími společnostmi jako Intel nebo později Microsoft, zatímco například Apple si šel vlastní cestou. 

Autor:  Zdeněk Novák

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace