Zprávy → Technika14. února  2017 v 18:20  

Proletět se v dronu? Bezpilotní letouny začnou v Dubaji přepravovat cestující

Dron model EHang 184 určený pro přepravu cestujících - Foto:  ČTK/AP

Dron model EHang 184 určený pro přepravu cestujícíchFoto:  ČTK/AP

Chtěli jste se někdy proletět v dronu? Budete mít možnost. V Dubaji začne od července pravidelně létat bezpilotní letoun určený pro přepravu cestujících. Oznámil to dubajský úřad pro silnice a dopravu. Dron bude schopný přepravit člověka o váze do 100 kilogramů a malé zavazadlo. Doba letu bude 30 minut, uvedla na svých internetových stránkách BBC.

Dron určený pro přepravu osob je čínský model eHang 184 a má už za sebou testovací lety. Cestující si vybere cílovou destinaci na dotykové obrazovce. V letounu jinak nejsou žádné další ovládací prvky. 

Rychlost bezpilotního letounu může dosáhnout až 160 kilometrů v hodině. Jeho běžná rychlost ale bude podle úřadů 100 kilometrů v hodině. Na jedno nabití baterie může uletět 50 kilometrů. Let dronu bude sledován z řídícího centra na zemi. 

Čtěte také: Co způsobí člověku kolize s dronem? Výsledky testů určí další využití bezpilotních letounů

Někteří ale varují před možnými riziky. Odborník na avioniku a letecké systémy Steve Wright upozornil, že bezpečnost musí být vždy na prvním místě. „Rád bych viděl, aby dron létal po dobu nejméně 1000 hodin, než do něj usedne člověk,“ řekl pro BBC. Dodal také, že sám by se prvních takových letů určitě nezúčastnil. 

Vládce Dubaje šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm v dubnu oznámil, že chce, aby se do roku 2030 zhruba 25 procent všech cest s cestujícími po městě uskutečnilo vozy bez řidiče. V Dubaji již nyní jezdí elektrický minibus bez řidiče EZ10 vyráběný francouzskou EasyMile. 

Dubaj v říjnu podepsala dohodu s firmou Hyperloop One o studii pro vybudování dráhy pro hyperloop, tedy systému bleskové osobní dopravy potrubím. Dráha by měla spojovat města Dubaj a Abú Zabí. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace