Zprávy → Technika4. září  2014 v 19:04  

Průkopník rádia Nikola Tesla má v Praze pomník. Odhalili ho v Dejvicích

Pomník Nikoly Tesly má tvar elektrického výboje - Foto: Jan Charvát

Pomník Nikoly Tesly má tvar elektrického výbojeFoto: Jan Charvát

Vynálezce a inženýr Nikola Tesla má teď v Dejvicích neobvyklý pomník. Najdete ho nedaleko areálu technických vysokých škol. Na první pohled byste ale nepoznali, že patří právě Teslovi - má totiž neobvyklý tvar elektrického výboje.

Tereminvox je zvláštní hudební nástroj. Je to vůbec první elektronický nástroj na světě. Mohl vzniknout právě díky vynálezům Nikoly Tesly, inženýra, který má teď v Praze svůj pomník. 

 

O odhalení pomníku Nikoly Tesly v Dejvicích mluvil Jan Charvát

Vložit na svůj web

Málokdo ví, že Tesla v Praze jeden semestr v roce 1880 studoval. 

„Byl v podstatě zapsaný na přednášky na Univerzitu Karlovu,“ říká Vítězslav Kříha z Českého vysokého učení technického. 

Odhalení pomníku Nikoly Tesly - Foto: Jan Charvát

„Byl například první člověk, který uměl udělat dálkově ovládaný stroj. Je to průkopník rádia. Dokonce až 3 měsíce po jeho smrti bylo skutečně rozhodnuto, že ten, kdo měl zásadní přínos v rozvoji rádia a tím pádem telekomunikací, byl Nikola Tesla.“ 

Nikola Tesla (1856 až 1943) studoval vlastnosti dvoufázových a vícefázových proudů. Sestrojil a patentoval četné elektrické stroje a přístroje, například v roce 1887 elektrický motor na střídavý proud a o čtyři roky později takzvaný Teslův transformátor. Zabýval se i bezdrátovou telegrafií. Byla po něm pojmenována jednotka magnetické indukce.
Pramen: Praha 6

Bronzový pomník nepředstavuje postavu Nikoly Tesly, ale je abstraktní a vypadá jako elektrický výboj. Jde o největší pomník tomuto vynálezci na světě. Velikost popisuje autor Stefan Milko: 

„6 krát 3 krát 3 metry. Bronzová socha vznikala bezmála 2 roky. Vždy, když se dělá něco tak významného, tak předchází řada skic, studií. Nejen věci samotné z hlediska výtvarného, ale i samozřejmě osobnosti Nikoly Tesly a jeho životních peripetií, aby to člověk nasál. 

„Moc se nám to líbí. Myslím, že se to podařilo,“ pochvalují dílo přihlížející. 

Tesla navštívil Prahu ještě ve 30. letech. Za objevy v oblasti elektrotechniky dostal čestný doktorát na Českém vysokém učení technickém, připomíná Vítězslav Kříha: 

Odhalení pomníku Nikoly Tesly přihlížely desítky lidí - Foto: Jan Charvát

„Získal titul doctor honoris causa v roce 1936. Nejen že to byl významný fyzik, aby l to především významný inženýr. Nikola Tesla byl nadšený střídavým proudem v celém rozmezí jeho spektra. Byl jedním z průkopníků, kteří se věnovali Rentgenovým paprskům.“ 

Pomník stál 4 miliony korun. Financovala ho Praha 6, částečně přispěl i sponzor a také město Záhřeb. Nikola Tesla se totiž narodil na území dnešního Chorvatska. 

Pomník Nikoly Tesly v pražských Dejvicích - Foto: Jan Charvát

Autor:  Jan Charvát,  mkp

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace