Zprávy → Technika19. července  2012 v 16:15  

Skoro každá sedmá kniha prodaná loni v USA byla elektronická

Čtečka elektronických knížek Kindle (ilustrační foto) - Foto: Tiskový servis výrobce

Čtečka elektronických knížek Kindle (ilustrační foto)Foto: Tiskový servis výrobce

Američané přicházejí na chuť elektronickým knihám. Zhruba každá sedmá kniha, kterou si loni koupili, byla elektronická, a zaplatili za ně dvě miliardy dolarů.

Prim ovšem stále hrají knihy tištěné, za ty vydavatelé ve Spojených státech vyinkasovali více než jedenáct miliard dolarů. 

Počet prodaných elektronických knih v USA zaznamenal pětiprocentní meziroční nárůst. Podle spoluzakladatele portálu eReading.cz Martina Liperta jde o stabilní trend v posledních letech. 

„Elektronické knihy v Americe zaznamenaly razantní růst, takovou druhou vlnu, před třemi lety a od té doby mají stabilní růst řádově kolem pěti procent trhu. Takže nic neočekávaného se na trhu elektronických knih v Americe nedělo,“ poznamenal Lipert ve Světě o třetí. 

 

O trendech na poli e-knih mluvil spoluzakladatel portálu eReading.cz Martin Lipert ve Světě o třetí

Vložit na svůj web

Naproti tomu v České republice se podle něj trh e-knih teprve formuje, jak nakladatelé, tak uživatelé si elektronické knihy zatím osahávají. Rostou ale počty prodaných čteček, jak ukázaly minulé Vánoce. 

„Ty prodeje čteček překonávají zajímavá čísla, zatímco prodeje e-knih už tolik ne. To je možná základní problém celého odvětví. Přestože se o elektronických knihách hodně mluví, tak zatím ještě v tomto odvětví není dostatek peněz na to, aby motivovaly nakladatele vkládat investice právě do výroby elektronických knih,“ vysvětlil Lipert ve Světě o třetí. 

Autor:  Vladimír Kroc  (vlk),  mta
Pořad: Svět o třetí  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace