Zprávy → Technika4. října  2016 v 07:22  

Za deště pozor na aquaplaning. Zpomalte, držte volant rovně a sešlápněte spojku, radí odborníci

Začalo období dešťů. Pro řidiče to znamená, že se můžou setkat s aquaplaningem (ilustrační foto) - Foto: Anna Kottová

Začalo období dešťů. Pro řidiče to znamená, že se můžou setkat s aquaplaningem (ilustrační foto)Foto: Anna Kottová

Pro sever a severovýchod republiky platí varování před silným deštěm. Prší ale i jinde. V přívalovém dešti nebo prudkém lijáku by si řidiči měli dát pozor na takzvaný aquaplaning. Při něm pneumatiky ztratí kvůli vrstvě vody kontakt s vozovkou. Řidiči tak už při rychlostech nad 80 kilometrů v hodině mohou mít problémy s kontrolou svého auta.

Když se mezi pneumatiku a silnici dostane vrstva vody, stane se auto neovladatelným. V tu chvíli může řidič skončit v protisměru nebo vyletět ze silnice. 

Odborníci radí držet volant rovně, ruce mít v poloze, jako když ručičky ukazují tři čtvrtě na tři, ubrat plyn a sešlápnout spojku. Důležitá je také rychlost i to, v jakém stavu má řidič pneumatiky. 

„U vzorku, který se pohybuje už okolo zákonné hranice, což je 1,6 milimetrů, dochází ke vzniku aquaplaningu v rychlosti o 40 procent nižší než u zánovní pneumatiky,“ varoval před časem Jaroslav Třetina z firmy dodávající pneumatiky. 

U nové pneumatiky hrozí aquaplaning až v 90 kilometrech za hodinu. U starší, která ještě splňuje normu na hloubku dezénu 1,6 milimetrů, se může problém objevit už při 60kilometrové rychlosti. 

Čtěte také: Meteorologové varují před větrem a deštěm. V Jeseníkách a Beskydech může sněžit

Autor:  Martin Karlík  (mkk)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace