Zprávy → Tenis6. srpna  2012 v 10:10  

Britský tenista Andy Murray se konečně nezalekl velkého vítězství

Andy Murray, olympijský vítěz - Foto:  Reuters

Andy Murray, olympijský vítězFoto:  Reuters

Wimbledonský areál byl pro něj dlouho zakletý, ale teď si v něm prožil ty nejkrásnější chvíle. Po několika marných pokusech na grandslamech tam dokázal Andy Murray vyhrát minimálně stejně tak významný olympijský turnaj. A britští fanoušci, kteří na vítězství svého tenisty v mužském singlu na hrách čekali sto čtyři roky, šíleli nadšením.

Bylo to jako na koncertu nebo v divadle, když si lidé v hledišti bouřlivým potleskem žádají přídavek a návrat svých oblíbených postav. Andy Murray přichází za jásotu nadšených fanoušků podruhé během dne na centrální dvorec, tentokrát k finále smíšené čtyřhry. A už pár desítek minut také jako vítěz mnohem prestižnější mužské dvouhry. 

‚Olympijský šampion!‘ zakřičí tu a tam do ticha jinak ukáznění příznivci ve wimbledonském areálu, kteří krátce před tím s otevřenými ústy sledovali jednoznačnou výhru britského tenisty nad Švýcarem Rogerem Federerem. 

 

Britský tenista Andy Murray dozrál a naučil se i vyhrávat, teď má zlato z olympiády

Vložit na svůj web

„Byl to obrovsky náročný turnaj, tenisté odehráli šest těžkých zápasů v devíti dnech a bylo úžasné, jak se i přesto Andy Murray ve finále pohyboval,“ říkal na ploše centrálního dvorce reportérce BBC jeden z nejlepších tenistů osmdesátých let Američan John McEnroe. 

Jedním dechem ale upozorňuje na velkou mentální proměnu britského hrdiny. Důležitých zápasů, které skvěle rozehrál, ale zároveň ztratil, i přestože už měl k výhře blízko, zažil Murray dost. Teď už se svého velkého vítězství nezalekl. 

„Myslím, že zraje jako každý hráč, učí se, jak se takové zápasy hrají. Věřím, že se naučí také vyhrávat,“ přál si před mikrofonem Radiožurnálu na začátku spolupráce s britským tenistou Ivan Lendl. 

Čtěte také: Miroslav Augustin: Olympijský turnaj má pro tenisty obrovský význam

V Melbourne ani v grandslamovém Wimbledonu to ještě nevyšlo, ale po olympijském finále už mohl na dálku svému svěřenci přes Atlantik gratulovat. 

„Mluvili jsme spolu v rychlosti, hned po zápase, ale jen asi třicet sekund,“ přiznal Českému rozhlasu šťastný Andy Murray, který si vychutnával největší výhru své kariéry. 

Neschopnost vyhrát významný zápas, to byl balvan, který psychiku Andyho Murryaho několik let zatěžoval. Teď, když ho britský tenista dokázal odvalit, se od něj ještě můžeme dočkat velkých věcí. Třeba i takových, které předváděl jeho současný trenér Ivan Lendl. 

Související weby

OLYMPIÁDA.RADIOŽURNÁL.CZ

Autor:  Jaroslav Plašil  (jpa), Tereza Jelínková  (tej)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace