Zprávy → Tenis15. listopadu  2016 v 10:00  

Češky dominují Fed Cupu díky ochotě reprezentovat, ale i zázemí, říká Ulihrach

Češky vyhrály tenisový Fed Cup popáté za posledních šest ročníků - Foto:  ČTK/AP

Češky vyhrály tenisový Fed Cup popáté za posledních šest ročníkůFoto:  ČTK/AP

Pouze Spojené státy se 17 primáty ovládly tenisový Fed Cup vícekrát než Česká republika, která má dohromady s časy bývalého Československa 10 výher. Stát ze střední Evropy však sportovní velmoc v posledních letech mocně stahuje, když český výběr ovládl tuto týmovou soutěž v posledních šesti ročnících hned pětkrát. Naposledy se to podařilo v neděli, kdy svěřenkyně nehrajícího kapitána Petra Pály zdolaly Francouzky.

„Je super, co se českému týmu podařilo. Vyhrát pětkrát během šesti let je něco mimořádného,“ řekl v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu bývalý daviscupový reprezentant Bohdan Ulihrach. 

Podle kapitána Petra Pály má český výběr výhodu především v tom, že má k dispozici široký kádr. To potvrzují čísla i slova Bohdana Ulihracha, který během své kariéry v letech 1995-2003 zasáhl do deseti utkání Davis Cupu, mužské obdoby Fed Cupu. 

„Máme tři hráčky v první dvacítce světového žebříčku a z toho těžíme. Navíc naše tenistky chtějí reprezentovat. To je hlavní rozdíl mezi námi a ostatními tenisovými velmocemi. Hráčky z těchto týmů hrají Fed Cup především proto, aby se kvalifikovaly na olympijské hry,“ tvrdí bývalý hráč číslo 22. 

V první dvacítce mají nyní tři zástupkyně vedle Česka ještě Spojené státy, jenže ani ty se nemohou pokaždé spolehnout na to, že budou hrát v nejsilnějším složení. Ilustrovat se to dá například na dlouhodobě nejlepší hráčce USA, kterou je 22násobná grandslamová vítězka v singlu Serena Williamsová. 

Čtěte také: Naší největší silou je široký kádr, říká fedcupový kapitán Pála

Ta svou fedcupovou kariéru zahájila v roce 1999 a od té doby zasáhla do devíti bitev, zatímco Petra Kvitová stihla od roku 2007 dvacet nominací. 

České hráčky navíc často vyzdvihují, že je o ně během Fed Cupu perfektně postaráno, což je dáno především profesionálním zázemím, které jim zajišťuje stejná agentura, jako je tomu v případě daviscupového týmu. 

„Už za mých časů, kdy jsem hrál s Jirkou Novákem, jsem si během Davis Cupu nemohl na nic stěžovat. Jenže od té doby se realizační tým hodně posunul a i z toho naše hráčky těží,“ porovnává Ulihrach s tím, že vyhlídky českého týmu v Davis Cupu nejsou do budoucna tak příznivé, jako je tomu u ženského výběru. 

„Asi bychom si měli vážit toho, co díky fedcupovému týmu zažíváme. V mužích je to složitější – Štěpánkovi je už 37 let, Berdychovi bude 32. Naštěstí se trochu zvedá Pavlásek, ale jinak žádný velký talent nevidím,“ uzavírá vítěz tří turnajů na okruhu ATP. 

Autor:  Jakub Knoll

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace