Daňový úřad v Baskicku vyšetřuje tenistu Nadala

3. února  2012 v 19:23  
Rafael Nadal má ve Španělsku problémy kvůli daním - Foto:  Reuters

Rafael Nadal má ve Španělsku problémy kvůli danímFoto:  Reuters

Je skvělé, že španělský tenista Rafael Nadal není jako někteří jiní elitní sportovci a daně odvádí doma a ne v takzvaných daňových rájích. Tohle si ještě nedávno pochvalovaly španělské úřady. Teď se ale karta obrací a zdá se, že se světová dvojka tahanicím nevyhne.

Rafaela Nadala totiž začal vyšetřovat baskický daňový úřad. A to i přesto, že španělský tenistka bydlí na Mallorce. 

"Nadal má sice trvalé bydliště na Mallorce, ale jako fyzická osoba. V Baskitsku, konkrétně v San Sebastianu, ho začali vyšetřovat kvůli několika firmám, které tam má zapsané," vysvětluje spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Lubica Zlochová.  

Právě podniky zapsané v tomto regionu měly kdysi výhody v podobě daňových úlev, čehož Nadal a jeho společníci včetně jeho otce zřejmě využili. Teď už jsou ale firmy zapsané na Mallorce. 

AudioStáhnout

Španělská spolupracovnice ČRo Lubica Zlochová k problémům tenisty Rafaela Nadala s daněmi

V letech 2006 až 2009 deklaroval Nadal zisk 47 milionů eur. Z příjmu ale na daních zaplatil jen dvě setiny. Kolik španělský tenista celkově dluží, ještě nebylo zveřejněno.  

"Nadal a jeho rodina mají dobrou pověst, kterou by si neradi pokazili," říká Lubica Zlochová. 

Na internetových diskuzích se objevují názory, že Nadal tolik proslavil Španělsko ve světě, že by ho neměli popotahovat kvůli daním, ale naopak mu postavit sochy po celé zemi a více ho ctít. 

Autor:  Ľubica Zlochová  (ľzl), Jiří Chum  (jch), Alena Benešová  (ala)

Dále v rubrice

Tipy

« »
Zažij olympiádu na vlastní kůži - Foto:  AG Geronimo, Jan Rosenauer

Soutěžte s Radiožurnálem

o zájezd na Letní olympijské hry

 
Speciál Martina Veselovského - poplatky za lékaře - Foto: Marie Štruncová

Poplatky za lékaře

ve Speciálu Martina Veselovského

 
Aplikace Zprávy.rozhlas.cz pro iPad - Foto: Aleš Vavřík

Nová aplikace

tentokrát pro majitele iPadů

 
Tomáš Kohout reportuje z Giro d'Italia - Foto: Tomáš Kohout

Tomáš Kohout

reportuje přímo z Giro d'Italia

 
David Rath - Obvinění z korupce - Foto: Marie Štruncová

Kauza Rath

Co vše se událo kolem obvinění z korupce

 
Česko - Izrael - Foto: Marie Štruncová

ČRo Speciál - fotbal

Poslouchejte celé zápasy v přímém přenosu