Zprávy → Tenis2. září  2016 v 13:27  

Tenisté na US Open soutěží, kdo trefí střechu centrálního dvorce. Nepodařilo se to ani Nadalovi

Arthur Ashe Stadium pojme 24 tisíc diváků - Foto:  Reuters

Arthur Ashe Stadium pojme 24 tisíc divákůFoto:  Reuters

Tenisté na US Open mají novou soutěž. Kromě těch důležitějších oficiálních zápasů začínají soupeřit i v jedné netradiční disciplíně. Jen musejí mít štěstí na počasí a dějiště utkání, protože jen za deště a pouze v aréně Arthura Ashe se mohou o překonání rekordu pokoušet.

Češka Lucie Šafářová to štěstí měla, a i když zápas nedopadl k její spokojenosti, zahrála si a trénovala pod zataženou střechou největšího grandslamového stadionu světa. 

 

V New Yorku zastřešili centrální kurt Arthura Ashe před letošním US Open

Vložit na svůj web

„Je to moc hezký kurt, navíc ještě s tou střechou, která je obrovská,“ popsala Šafářová. Strop je tak vysoko, že hráč ani nevnímá, že tam nějaký je. Tedy dokud se nepokusí ho z kurtu tenisákem trefit. 

„Zkoušeli jsme dostřelit na střechu míčem a nejde to. Je hrozně vysoko. Prý se to ještě nikomu nepovedlo. Ani Nadalovi,“ prozradila s úsměvem Šafářová. 

US Open na Arthur Ashe Stadium

• Dvorec se jmenuje po Arthuru Ashem, jediném tenistovi tmavé pleti, který vyhrál singly na Australian Open, Wimbledonu či US Open
• Cena střechy se vyšplhala ke 150 milionům dolarů, v přepočtu přes 3,6 miliardy korun
• V letech 2008-2012 bylo pět finálových zápasů US Open v řadě odloženo kvůli dešti
• Kurt lze zastřešit během necelých sedmi minut
• Manipulace je možná až do rychlosti větru 72 kilometrů za hodinu

Zpráva, že to ani Rafael Nadal nedokázal, může u někoho vyvolat pocity beznaděje. I třeba u Karolíny Plíškové, která má jinak vynikající švih. „To jsem asi bez šance,“ reagovala. 

Česká jednička se zatím do soutěže zapojit nemohla. Na centrálním dvorci ještě nikdy nehrála ani za deště ani za sucha. Ale že se zřejmě jedná o nepřekonatelnou vzdálenost, už si vyzkoušela. 

Hned vedle centrálního dvorce jsou totiž tréninkové kurty a právě z nich zkoušela na vrchol stadionu marně dostřelit. „Je tam potřeba i trocha síly a úplně mi to nějak nedoletělo,“ usmívala se Karolína Plíšková. 

Zajímavější jsou pro ni ale oficiální rekordy a výkony. V „živém“ žebříčku WTA je už na sedmé pozici. Nedávno vyhrála velký turnaj v Cincinnati a na US Open je už ve třetím kole. Stále tak má slušnou šanci na zatím nejlepší grandslamový výsledek. 

Autor:  Jaroslav Plašil  (jpa), Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace