Zprávy → Tenis25. listopadu  2016 v 13:26  

V Záhřebu vyvrcholí bitva o Davis Cup. Domácí Chorvati jsou v duelu s Argentinci mírně favorizováni

Zvedne salátovou mísu nad hlavu Marin Čilić z Chorvatska, nebo Juan Martín Del Potro z Argentiny? - Foto:  Reuters

Zvedne salátovou mísu nad hlavu Marin Čilić z Chorvatska, nebo Juan Martín Del Potro z Argentiny?Foto:  Reuters

Tenisté Chorvatska a Argentiny začnou v pátek odpoledne bojovat o slavnou salátovou mísu. Zatímco Jihoameričané ještě nikdy daviscupový titul nezískali, Chorvati už se jednou z nejcennější týmové trofeje radovali jako vůbec nejmenší země světa, co se týče počtu obyvatel. A favorizováni jsou i doma v Záhřebu proti Argentincům.

Chorvatsko rozhodně nepatří mezi největší země, ba naopak. Vždyť oproti Česku má menší rozlohu a ani ne poloviční počet obyvatel. 

Pokud jde ale o nejpopulárnější sporty s největší konkurencí, patří ke světové špičce. Fotbalisté odtud se prosazují v top klubech španělské, německé či italské ligy. Tenisté už se dvakrát stali grandslamovými šampiony v nejprestižnější mužské dvouhře a také vyhráli týmový Davis Cup. 

Teď ho mohou vybojovat podruhé ve své celkem krátké historii. Třeba trenéry z Chorvatska si často najímají i hráči z nejlepší světové desítky včetně Tomáše Berdycha. 

 

Očekáváme opravdu fantastickou atmosféru a taky dost motivované Argentince, prohlásil nejlepší tenista chorvatské party Marin Čilič

Vložit na svůj web

„Oni měli tenisovou základnu širokou, ať už to byli Ivanišević, Ljubičić a tak dále,“ připomněl Tomáš Berdych úspěšné postavy nedávné minulosti, které zřejmě ovlivnily i chorvatskou tenisovou současnost. 

Vítěz US Open 2014 Marin Čilić, Ivo Karlović přezdívaný „mistr eso“ a v záloze ještě dvacetiletý talent Borna Čorić teď budou před domácím publikem v Záhřebu navazovat na úspěch party kolem Ivana Ljubičiće a Maria Ančiće z roku 2005. 

„Očekáváme opravdu fantastickou atmosféru a taky dost motivované Argentince,“ prohlásil nejlepší tenista chorvatské party Čilić a připomněl, že Argentinci mají v sestavě Juana Martína Del Potra, jediného tenistu světa, který od Wimbledonu dokázal porazit současnou jedničku Brita Andyho Murrayho v zápase na tři vítězné sady. 

Boj dlouho zraněného Del Potra o historický titul pro Argentinu je zřejmě nejsilnějším příběhem letošního Davis Cupu, ale stále platí, že favority na titul jsou spíše domácí Chorvati. Přiklání se k tomu i bývalý český kapitán v týmové soutěži Vladislav Šavrda. 

„Bude bouřlivo. Favority jsou Chorvati,“ myslí si Šavrda, trenér a tenisový manažer. Utkání Chorvatsko - Argentina začíná úvodní dvouhrou po 14. hodině a v Záhřebu potrvá do neděle. 

Autor:  Jaroslav Plašil  (jpa), Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace