Zprávy → Věda26. listopadu  2010 v 16:45  

Den vědy: plazmová koule, šifrování nebo zmrzlina

Věda nemusí být věda, i tímto mottem chtěli organizátoři akce Den vědy přilákat mladé lidi právě k vědě. Hlavně zábavnou formou. Stánky na půdě VŠE v Praze si aktivně prošla i redaktorka Radiožurnálu Klára Bílá.

„Škoda, že jsme nemohli přinést jaderný reaktor,“ postěžoval si posluchačům Radiožurnálu Libor Škoda, zástupce jaderné a inženýrské fakulty pražského ČVUT. Namísto něj nabídl zájemcům vědecké přehlídky neméně atraktivní plazmovou kouli. „Je to koule naplněná určitým plynem s vysokonapěťovou elektrodou a při například letmém dotyku lidské ruky dochází k průrazu plynu,“ pospal instrument Škoda. 

 

Klára Bílá na Dnu vědy

Vložit na svůj web

Do historie kryptologie, konkrétně při představení Caesarovy metody šifer, zavedl Kláru Bílou další vystavovatel, Antonín Jančařík z pedagogické fakulty UK. „Zamýšlené písmenko textu se nahrazuje abecedním písmenkem o tři v před,“ prozradil. 

U stánku VŠCHT v Praze studenti za pomoci kapalného dusíku vyráběli zmrzlinu. Díky vlastnostem dusíku dokážou ze smetany, cukru a syntetických aromat vyrobit sladkou pochoutku za půl minuty.
 

Autor:  Klára Bílá  (klb), Michal Šenk
Pořad: Odpolední Radiožurnál s Hankou Shánělovou  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 15:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace