Zprávy → Věda16. února  2016 v 16:04  

Bez wifi a mobilu. V boji se závislostí pomáhají podniky i aplikace

Lidé v 21. století jsou stále častěji závislý na moderních technologiích (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Lidé v 21. století jsou stále častěji závislý na moderních technologiích (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Počítače, tablety, smartphony nebo chytré hodinky. Digitální doba znamená pro některé revoluci v produktivitě a hledání informací, pro jiné je ale noční můrou. Přibývá také lidí závislých na elektronických zařízeních a kyberprostoru. Existují ale podniky a aplikace, které se snaží proti tomuto trendu bojovat.

Chytrá zařízení v 21. století usnadňují v mnoha ohledech práci, zrychlují komunikaci a zároveň přinášejí různé formy zábavy. Lidé je ale používají stále častěji a stávají se na nich závislými. 

„Víme, že mozek lidí, kteří svůj mobilní telefonu užívají příliš, na něj reaguje jako na drogu," řekla v minulosti psycholožka Elizabeth Watermanová. 

Podle odborníků je ale obtížné stanovit, kdy už jde o závislost, obecně ale mluví o 35 až 40 hodinách týdně, tedy asi 5 až 6 hodinách denně. 

Nomofobie, závislost na telefonech 

Závislost na mobilních telefonech označují psychologové jako nomofobie, z anglického No Mobile Phobia. Pacienti prý mají například strach z vybití baterie, ztráty signálu nebo ukradení přístroje. 

Lidé si mobilními telefony natáčejí i různé akce, například koncerty (ilustrační foto) - Foto: Jiří Šeda

Lidé si mobilními telefony natáčejí i různé akce, například koncerty (ilustrační foto)Foto: Jiří Šeda

Svůj telefon kontrolují častěji než 60krát za den a v případě, že ho nemají u sebe nebo nefunguje, tak zažívají pocity úzkosti. Jedním z příznaků nomofobie je i to, že postižení nejsou schopni telefon vypnout. 

„Člověk například přestane komunikovat jinými běžnými způsoby a ta technologie začne zasahovat do jeho ostatních aktivit,“ popsal před časem závislost na smartphonech psycholog Dalibor Špok. 

Dalšími příznaky tak může být například únava, nesoustředěnost a s tím související zanedbávaní povinností nebo snížená výkonnost v zaměstnání. 

Nomofobie postihla v roce 2013 podle jednoho z průzkumů více než polovinu Britů. Česko na tom tehdy nebylo o moc lépe. Podle odhadů trpěl nomofobií každý druhý Čech. 

Čtěte také: Až čtvrtina dětí z ambulance pro závislé odvyká internetu a počítačovým hrám

Šetření společnosti Pew Research Center nedávno ukázalo, že na 89 procent majitelů smartphonů používá telefon během každé společenské akce, které se účastní. Plných 82 procent přitom přiznalo, že ustavičné pomrkávání po displeji vedlo k narušení rozhovorů.  

Některé podniky zakazují používaní mobilních telefonů (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Některé podniky zakazují používaní mobilních telefonů (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Některé kavárny a restaurace ve světě se rozhodly proti tomuto trendu bojovat a začaly nabízet takzvaný digitální detox. Zákazníci se tak nemohou připojit na wifi a někde ani používat mobilní telefon. 

Zajímavý pokus také udělal americký server Buzzfeed. V jedné kavárně vypnuli internet a sledovali reakce zákazníků. Někteří hned odešli, jiní ale vypnuli počítače, začali spolu mluvit a po chvíli dokonce zpívat. 

Americký program Freedom například dokáže zakázat přístup na některé internetové stránky, třeba sociální sítě. Po vyčerpání určitého časového limitu navíc může odstřihnout zařízení od internetu. 

Podle amerického spisovatele běloruského původu Jevgenije Morozova je ale nejjistější zamknout router, který slouží k připojení k internetu, do sejfu s časovačem. A pokud mají lidé mobilní připojení k internetu, přidat tam i telefon. 

Autor:  Anna Kottová, Matěj Štýs

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace