Zprávy → Věda16. prosince  2016 v 17:57  

Hrozba jménem pivo. Na zdraví Čechů má horší dopad než jakákoliv jiná potravina, tvrdí studie

Studie uvádí, že nemírné pití piva má podle nové studie zhoubný dopad na zdraví Čechů (ilustrační foto) - Foto: Patrik Kristian

Studie uvádí, že nemírné pití piva má podle nové studie zhoubný dopad na zdraví Čechů (ilustrační foto)Foto: Patrik Kristian

Nemírné pití piva má podle nové studie zhoubný dopad na zdraví Čechů. Odborníci z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně porovnali údaje o stravě a nejčastějších onemocněních ve 42 zemích. Dospěli k závěru, že by si Češi měli dávat mnohem větší pozor na alkohol, ale také na brambory a obiloviny.

„Konzumace piva je nejvíc destruující faktor v české stravě, daleko horší než konzumace jakékoliv potraviny. Aktuálně jsme na prvním místě evropských statistik v rakovině slinivky a ledvin. Souvislost s alkoholem v těchto případech nelze zpochybnit,“ uvedl Pavel Grasgruber, hlavní autor rozsáhlé studie. 

Čtěte také: ‚Vaše podlomené zdraví, pivo upevní a spraví.‘ Vychází audiokniha Hrabalových Postřižin

Čechy postihuje také rakovina tlustého střeva, konečníku a žlučníku, což také může být z velké části způsobeno vysokou konzumací piva a alkoholu obecně. „Alkohol prakticky destruuje vnitřnosti Čechů a zřejmě přispívá také k vysokému výskytu obezity,“ doplnil Grasgruber. 

„Pokud budete pivo konzumovat uměřeně, tak myslím, že riziko nebude až tak vysoké jako třeba v případě destilátů,“ uklidňuje občasné konzumenty zlatavého moku Grasgruber. 

Nadměrné pití vína má souvislost s rakovinou jater - Foto: Fotobanka Pixabay

Nadměrné pití vína má souvislost s rakovinou jaterFoto: Fotobanka Pixabay

Víno zase neprospívá játrům 

„Jediným druhem alkoholu, který by opravdu mohl mít určitý zdravotní přínos, je víno. V případě kardiovaskulárních chorob bych to ale ani v tomhle případě nedoporučoval s konzumací přehánět,“ varuje vědec. Podle výsledků studií Masarykovy univerzity prý totiž má vysoká konzumace vína souvislost s rakovinou jater. 

Vypustit z jídelníčku by lidé měli také příliš tepelně opracované a tučné červené maso, což by znamenalo redukovat letní grilování nebo smažení. Odměnou bude výrazné snížení rizika karcinomu zažívacího traktu. 

Úplně se zříct červeného masa ale dobré není. Třeba vepřové je podle odborníků spolu s mlékem zdrojem nejkvalitnějších živin v lidské stravě a zejména děti oboje potřebují ke správnému růstu. 

Pečivo a brambory 

Výrazně kriticky vyznívají výsledky studie pro konzumování obilovin, hlavně pečiva, a brambor. Obiloviny jsou problematické kvůli škrobům obsaženým v rafinované pšenici, protože výrazně zvyšují hladinu krevní glukózy, což pak vede k riziku kardiovaskulárních chorob, obezity i cukrovky druhého typu. 

Studie Čechům doporučuje inspirovat se jídelníčkem obyvatel Středomoří - Foto: Fotobanka Pixabay

Studie Čechům doporučuje inspirovat se jídelníčkem obyvatel StředomoříFoto: Fotobanka Pixabay

S bramborami je situace komplikovanější. Obsahují sice nejagresivnější sacharidy ze všech potravin, ale na druhou stranu jsou například dobrým zdrojem vitaminu C a jejich bílkovina je nejbohatším běžným zdrojem tryptofanu, což je nejvzácnější esenciální aminokyselina v lidské stravě. 

„V dietologii zpravidla nic není černobílé, ve výběru potravin je potřeba udržovat zdravou míru a vyhýbat se extrémům,“ konstatoval Grasgruber. 

Středomořská strava 

Za zdravou míru označuje spolu s kolegy takzvanou středomořskou stravu. Vyznačuje se totiž průměrnou spotřebou masa a mléčných výrobků a vysokým zapojením oliv, ořechů, ovoce a zeleniny, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. 

Pokud by dospělý člověk chtěl jíst opravdu vzorově, měl by k tomuto typu stravování přidat víc mléčných výrobků, pokud možno v podobě šetrně pasterizovaného mléka a jogurtů, a ubrat obilovin. 

Autor:   ČTK,  dab

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace