Zprávy → Věda24. listopadu  2016 v 06:15  

Kardiolog Šamánek nebo antropolog Pospíšil převezmou prestižní Cenu Neuron

Kardiolog Milan Šamánek převezme Cenu Neuron - Foto: Šárka Ševčíková

Kardiolog Milan Šamánek převezme Cenu NeuronFoto: Šárka Ševčíková

Šest českých vědců převezme Cenu Neuron. Za přínos světové vědě v matematice, fyzice, chemii, biologii, medicíně a společenských vědách ji uděluje Nadační fond Neuron. Všichni laureáti jsou vysokoškolskými profesory.

V oboru medicína ocenění získal kardiolog Milan Šamánek, který se v roce 1977 podílel na založení Dětského kardiocentra v Praze. Šlo tehdy o vůbec jediné zařízení tohoto typu na světě. 

Jako šéf kardiocentra prosadil nové léčebné postupy a díky tomu se podařilo snížit úmrtnost dětí s vrozenými srdečními vadami z původních 10 procent na necelé procento. 

Oceněný matematický fyzik Pavel Exner se jako jeden z nejuznávanějších českých badatelů podílel na založení Evropské výzkumné rady (ERC), která uděluje těm nejlepším vědcům velkorysé granty. 

Čtěte také: Tanečky molekul a klonování myší. Představujeme laureáty Ceny Neuron pro mladé vědce

Další držitel Ceny Neuron Jan Peřina chtěl být fyzikem už odmala, jenže byl dítětem „kulaka“. Jeho cesta k dalšímu vzdělání tak byla trnitá. Přesto se díky pomoci dobrých lidí a svému umu dosáhl mezinárodního uznání. 

Ocenění za výzkum retrovirů i vývoj materiálů pro solární panely 

Hypotéze Jana Svobody, že rakovinu můžou vyvolat i takzvané retroviry, které přenesou genetickou informaci do zdravé buňky a změní ji tak ve zhoubnou, dlouho nikdo nevěřil. Za její potvrzení pak ale američtí vědci získali Nobelovu cenu. Profesor Svoboda nyní převezme Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru biologie. 

Profesor Josef Michl - Foto:  Přírodovědecká fakulta UK Praha

Profesor Josef MichlFoto:  Přírodovědecká fakulta UK Praha

Další laureát, chemik Josef Michl, je jedním z nejcitovanějších vědců českého původu. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 zůstal v zahraničí. Nyní přednáší na University of Colorado Boulder a zabývá se například vývojem materiálů pro účinnější a levnější solární panely. 

Antropolog práva Leopold Pospíšil emigroval do USA už v roce 1948. Zkoumal právní systémy původních národů na Aljašce a Nové Guineji. Nyní získal Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru společenských věd. 

V rámci čtvrtečního slavnostního večera také převezme devět mladých talentovaných vědců Neuron Impulsy ve výši 6,5 milionu korun na výzkumné projekty. 

Autor:   dab, Pavla Lioliasová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace