Zprávy → Věda14. listopadu  2016 v 19:10  

Každé třetí dítě umí používat tablet nebo chytrý telefon dřív, než řekne první slovo

Děti umí dříve pracovat se smartphony a tablety, než mluvit. - Foto: Fotobanka Profimedia

Děti umí dříve pracovat se smartphony a tablety, než mluvit.Foto: Fotobanka Profimedia

I když práce s tabletem nebo smartphonem přináší dítěti užitek, například rozvíjí schopnosti a zvyšuje počítačovou gramotnost, je potřeba s nimi zacházet opatrně. Může totiž způsobit závislost.

Odborníci upozorňují na to, že ta potom negativně narušuje osobnost dítěte, mezilidské vztahy, ovlivňuje školní výsledky i zdravotní stav. Podle psychologů se závislost pozná, pokud školák reaguje na jakékoliv omezení negativně. To je první příznak. 

 

Každé třetí dítě umí dřív používat tablet než mluvit. Více si poslechněte v pořadu Zaostřeno Českého rozhlasu Plus.

Vložit na svůj web

Zbystřit byste ale měli v případě, že dítě odmítá jinou zábavnou činnost, jako například jít si hrát s kamarády nebo plavat do aquaparku. Pokud ho k tomu donutíte a všimnete si, že je i při těchto aktivitách nesoustředěné a bez zájmu, problém je na světě. Odborníci tvrdí, že už víc jak hodina na tabletu nebo mobilu vašemu dítěti škodí. 

Podle psychologa Jiřího Knolla nemá cenu dětem říkat, že my jsme jako malí mobily neměli a hráli jsme si venku na hřišti. Počítačová gramotnost je stejně důležitá jako znalosti násobilky. 

Čtěte také: První příznak závislosti dítěte na elektronice? Výbuch vzteku, když mu ji chcete vzít

„Samozřejmě bychom měli být opatrní a neschvalovat fakt, že dítě má tablet nebo mobil celý den v ruce. Není vhodné ani striktní NE. Nejdůležitější je s dítětem komunikovat. Dobré je třeba sepsat smlouvu o přesně vymezeném čase na počítači a nastavená pravidla pak důsledně dodržovat. Dětem pak můžete nabídnout i alternativu jiné činnosti. A vůbec není špatné do jejich uzavřeného světa proniknout a nějakou hru si někdy zahrát s nimi. Jen tak se můžete vzájemně pochopit,“ dodává dětský psycholog. 

Článek vznikl podle pořadu Zaostřeno Českého rozhlasu Plus. 

Autor:  Naďa Kubínková  (KUB),  Český rozhlas Plus

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace