Zprávy → Věda2. září  2016 v 07:00  

Lék Truvada bude možné použít nejen k léčení nakažených virem HIV, ale i k prevenci, potvrdila EK

Evropská komise potvrdila možnost užití léku Truvada jako prevence nákazy virem HIV (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Evropská komise potvrdila možnost užití léku Truvada jako prevence nákazy virem HIV (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Lék Truvada podle Evropské komise bude možné používat k prevenci nákazy virem HIV u rizikových skupin. Zatím se přitom používal jenom u infikovaných pacientů. Přípravek založený na výsledcích výzkumu českého vědce Antonína Holého bude na předpis.

Užití Truvady k prevenci nákazy virem HIV už koncem července doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky, a to jako součást celkové preventivní strategie společně například s užíváním prezervativů. Doporučení je platné i pro Českou republiku. 

Čeští lékaři přípravek Truvada předepisují obvykle dospělým pacientům infikovaných virem HIV-1.  

Lék stojí zhruba 14 tisíc korun, pacienti doplácejí asi 166 korun. Jako prevenci přípravek spíše nedoporučovali, protože podle nich infekci nedokáže zabránit stoprocentně. 

Naopak ve Spojených státech se Truvada jako prevence nákazy virem HIV používá už od roku 2012. Užívá ji také Damon Jacobs, který v dokumentu o léku pro magazín Vice řekl, že si kupuje balení po třiceti tabletkách a pro svůj klid prý už několik let bere každý den jednu. 

V České republice úřady ke konci června evidovaly skoro 2800 HIV pozitivních, převážně mužů. Ještě loni v listopadu to ale bylo o 216 lidí méně. I přes růst počtu nakažených se přes 80 procent Čechů podle průzkumů nákazy HIV neobává. 

Autor:  Viktor Daněk

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace