Zprávy → Věda15. září  2016 v 07:25  

Místo náplasti mobil. Vědci vyvíjejí aplikaci na odvykání kouření, pacientům pošle zprávy

S odvykáním by kuřákům mohla v budoucnu pomoct mobilní aplikace (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

S odvykáním by kuřákům mohla v budoucnu pomoct mobilní aplikace (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Čeští vědci testují mobilní aplikaci na odvykání kouření. Má nahradit rozhovory pacientů s terapeutem. Lidí se ptá, jestli si dnes zapálili nebo radí s abstinenčními příznaky. Program vyvinuli vědci v Norsku. Tým Adama Kulhánka z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ho teď přizpůsobuje českým podmínkám.

„Ptá se kuřáka na to, jestli se už rozhodl přestat kouřit. Je tam třeba věta: ‚Teď jsem docela napjatý, protože jsem si poznamenal, že dnešek je váš den, kdy přestáváte kouřit. Už jste přestal kouřit?‘ Aplikace pak nabídne možnost ano a ne,“ popisuje Adam Kulhánek z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. 

 

Aplikace na odvykání má nahradit rozhovory pacientů s terapeutem

Vložit na svůj web

Spuštěnou má aplikaci Endre. Tu původně vyvinuli vědci z Norska. Tým Kulhánka jejich verzi teď přizpůsobuje českým podmínkám. 

„V zásadě jsou těžištěm otázky. Aplikace má simulovat terapeutický rozhovor, tedy rozhovor mezi kuřákem a terapeutem. I ty metody vychází skutečně z psychoterapeutického rozhovoru. Aplikace mapuje, zda si kuřák v ten daný den zakouří nebo ne,“ říká Kulhánek. 

V Česku podle opakovaných průzkumů Eurobarometru kouří zhruba dva miliony lidí. Postupně jich ale ubývá. Aplikace na odvykání kouření už v Česku ke stažení jsou. Ta, kterou vyvíjí tým z kliniky adiktologie, je ale podle Adama Kulhánka jako vůbec první personalizovaná. 

„V ten stejný čas by tam mohlo být rozběhnutých pět úplně jiných procesů, plnění třeba plánu odvykání, v závislosti na tom, co kuřák do aplikace zadává,“ popsal. 

Aplikace se navíc snaží kuřáky i motivovat, aby si cigaretu nezapálili. Uživatelům umí zasílat maily nebo SMS zprávy. Systém zatím vědci testují v pilotní studii. 

„Testujeme, zda vůbec bude schopna fungovat technicky – ve smyslu zasílání e-mailů i SMS zpráv. Zda je text srozumitelný, jednotlivé kroky navazují,“ dodává Adam Kulhánek. Volně ke stažení by podle něj aplikace měla být do pěti let. 

Autor:  Pavla Lioliasová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace