Zprávy → Věda21. února  2016 v 02:15  

Mladí vědci se až do konce března mohou hlásit o milionový grant Neuron Impuls

Soutěž se týká odvětví: biologie, fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy (ilustrační foto) - Foto: Lukáš Bíba

Soutěž se týká odvětví: biologie, fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy (ilustrační foto)Foto: Lukáš Bíba

Do konce března se mladí čeští vědci můžou přihlásit o takzvaný Neuron Impuls. Jde o milionový grant na výzkum v šesti oborech. Loni ho získala Anna Fučíková na výzkum nanokrystalů.

Na střední školu se třiatřicetiletá fyzička Anna Fučíková dostala jen na podmínku. Z češtiny totiž měla při příjímacích zkouškách nula bodů, zato ale sto procent z matematiky. Porucha učení ji neodradila. 

„Dalo by se říct, že si o mně mysleli, že jsem hloupá, protože jsem dyslektik, dysgrafik a dysortograf. Po páté třídě jsem se ale dostala na školu, kde už si všimli, že mi to jenom jinak myslí a naopak mi vyšli vstříc,“ vzpomíná na své studijní začátky Anna Fučíková. 

 

Ačkoliv to Anna Fučíková neměla na základní škole lehké, naučila se se sebou pracovat, a stala se uznávanou vědkyní

Vložit na svůj web

Po střední škole zamířila na pražskou Matematicko-Fyzikální fakultu, kde vystudovala obor Biofyzika a chemická fyzika. 

„Původně jsem se chtěla věnovat přírodovědě, ale pak jsem se dostala do bodu, kdy jsem zjistila, že už tam pro mě není co objevovat. U fyziky je mi jasné, že ji nikdy nebudu umět tak, jak bych chtěla,“ popisuje. 

V posledních letech se mladá fyzička věnuje výzkumu nanokrystalů. Během své stáže na univerzitě ve švédském Stockholmu vynalezla unikátní úpravu jejich povrchu, který má daleko nižší barevné spektrum, než je obvyklé. 

Díky výzkumu Anny Fučíkové by lékaři v budoucnu mohli třeba detailněji zkoumat, v které části organismu se nachází léky a kde přesně působí. Nanokrystaly by se také mohly používat do LED svítidel. 

Za svůj projekt získala třiatřicetiletá fyzička cenu Neuron Implus. Důvody, proč se odborná porota rozhodla právě pro mladou vědkyni, popisuje její předseda Jiří Chýla. 

„Projekt nás přesvědčil hlavně z toho důvodu, že prostředky chtěla využít skutečně ne pro sebe, ale pro vybudování laboratoře. Bylo vidět, že má určitý cíl a za ním jde.“ 

Nadační fond Neuron letos udělí milionové granty v šesti kategoriích. Do 31. března se o ně mohou přihlásit vědci do čtyřiceti let. 

Milionový grant na výzkum loni získala Anna Fučíková - Foto: Lukáš Bíba

Autor:  Pavla Lioliasová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace