Zprávy → Věda27. listopadu  2016 v 15:00  

Oči blíž u sebe, větší zakřivení horního rtu. Čínští vědci zkoumali tváře kriminálníků

Ilustrační foto - Foto: Ryan McGuire, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Ilustrační fotoFoto: Ryan McGuire, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Už v 19. století některé vědce vynález fotografie přiměl k domněnce, že by podle specifických rysů v obličeji bylo možné poznat, jací lidé mají vyšší sklon ke zločinnosti. Nejnovější poznatky čínských vědců naznačují, že podobné úvahy mohou být správné. Píše o tom server The Next Web.

Siao-lin Wu and Si Čang z Univerzity Ťiao Tchunga v Šanghaji se pokusili zjistit, jestli vykazují tváře zločinců nějaké specifické rysy. Stovky fotografií lidí s kriminální minulostí porovnali s tvářemi bezúhonných občanů a zkoumali, jestli najdou nějaké prvky, které obě skupiny od sebe odlišují, uvádí The Next Web

K dispozici měli 1856 snímků tváří oholených mužů, přičemž z poloviny šlo o kriminálníky. Výzkumníci hledali společné prvky na 90 procentech z nich a na zbývající desetině pak ověřovali, jestli metoda funguje. 

Výsledek byl působivý. Pomocí „nervové mapy“ se podařilo zločince určit s 89,5 procentní úspěšností. 

Typické tváře kriminálníků (nahoře) a bezúhonných (dole) ze studie vědců z čínské Univerzity Ťiao Tchunga - Foto: Siao-lin Wu, Si Čang

Typické tváře kriminálníků (nahoře) a bezúhonných (dole) ze studie vědců z čínské Univerzity Ťiao Tchunga 

Kriminálníci měli v průměru o asi 23 procent větší zakřivení ohybu horního rtu a o 6 procent kratší vzdálenost mezi vnitřními koutky očí. Úhel mezi spojnicemi špičky nosu a koutků úst zločinců pak byl asi o 20 procent menší než u bezúhonných. 

Mezi tvářemi kriminálníků byly také mnohem větší rozdíly než mezi obličeji bezúhonných. 

Umělá inteligence by tedy v budoucnu mohla pomoci kriminalistům při určování pachatele. Výsledky výzkumu ale samozřejmě také vyvolávají otázky, jak by na dosud bezúhonné lidi zapůsobilo zjištění, že mají podobné rysy v obličeji jako zločinci. Společnost by pak na ně mohla pohlížet jako na potenciální kriminálníky. 

Podobných úvah se nabízí spousta. Pokud ale k podobným výsledkům dojde i jiný průzkum, bude na ně lidstvo nejspíš muset začít hledat odpovědi. 

Studii čínských vědců najdete ZDE

Autor:   dab

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace