Otisk velký jako člověk. V Austrálii našli 'nejpestřejší soubor' dinosauřích stop na planetě

Vědci nalezli na severozápadním pobřeží Austrálie otisky stop 21 druhů dinosaurů. Některé z nich jsou až 140 milionů let staré, informovala agentura AFP. Byla zde nalezena i největší dinosauří stopa na světě otisk nohy sauropoda měří 1,7 metru. Původně tomuto "Jurskému parku" hrozil zánik kvůli zpracování zemního plynu. Díky výzkumu však bylo místo vyhlášeno národním dědictvím.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stopa dinosaura Austrálie

Stopa dinosaura Austrálie | Foto: Fotobanka Profimedia

Tým paleontologů Queenslandské univerzity a z Univerzity Jamese Cooka zkoumal na 25 kilometrů dlouhém pobřežním pásu mysu tisíce otisků stop, které lze sledovat pouze za odlivu. Steve Salisbury z Queenlandské univerzity prohlásil, že se jedná o nejpestřejší soubor dinosauřích stop na celé planetě.

"Nemá ve světě obdoby," řekl. "Jde o velmi důležité naleziště, je to stopa neptačích dinosaurů na západě kontinentu a jediný zdroj toho, co víme o dinosauří fauně v první polovině spodní křídy, tedy před zhruba 146 až 73 miliony let," doplnil.

Vědci věnovali výzkumu v rozmezí let 2011 až 2016 více než 400 hodin. Identifikovali 21 typů otisků zastupující čtyři hlavní skupiny dinosaurů. "Nalezli jsme pět typů stop dravých dinosaurů, nejméně šest typů otisků býložravých sauropodů s dlouhým krkem, čtyři typy stop býložravých dvounohých ornitopodů a šest typů stop takzvaných obrněných dinosaurů," upřesnil Steve Salisbury.

Stopám hrozila zkáza, protože oblast si v roce 2008 vyhlédla západoaustralská vláda jako místo vhodné ke zpracování plynu. Jakmile se to dozvěděli domorodí správci lokality, spojili se s paleontology, aby stopy - domorodé komunitě známě už po tisíce let - prozkoumali. Dinosauří stopy figurují i v domorodém "písňovém cyklu", díky němuž se z generace na generaci předávají příběhy, rituály, pravidla a zákony.

V roce 2011 bylo místo prohlášeno za národní dědictví a od obřího projektu zpracování plynu na této lokalitě se upustilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme