Zprávy → Věda18. listopadu  2016 v 06:29  

Prasata mohou propadat depresi. Náladu jim zvedají lepší životní podmínky, ukázal výzkum

Prasata, prase, vepřín, zemědělství - Foto: Jitka Cibulová Vokatá

Prasata, prase, vepřín, zemědělstvíFoto: Jitka Cibulová Vokatá

Prasata jsou výrazné osobnosti a mohou propadat pesimistickým nebo optimistickým náladám podobně jako lidé. Ukázaly to nejnovější výzkumy, které prováděli britští vědci. Experti z Lincolnovy univerzity provedli podle zpravodajství BBC testy na 36 zvířatech.

Těm vědci nabízeli čokoládu nebo méně chutná kávová zrna ve dvou mísách na oddělených místech. 

Mezi oběma nádobami byla ještě třetí mísa, která neobsahovala nic. Pokud se podle vědců vepři rozhodli, že ji rovněž prozkoumají, vykazovali tak známky optimismu. Podle výzkumnice Lisy Collinsové se tak chovali přesně jako lidé. 

Podle výzkumu zveřejněného britskou Královskou akademií v časopise Biology Letters měla prasata důvody k životnímu optimismu, když se jim zlepšily životní podmínky: dostali se do větších kotců s vydatnější slámovou podestýlkou. 

Naopak zvířata v menších kotcích bez slámy inklinovala k negativnímu a pesimistickému chování. Když i ta byla ale přemístěna do lepších podmínek, vykazovala očividné projevy radosti a chuti do života. 

„Tyto výsledky naznačují, že živočichové mají stejně jako lidé chování, které zahrnuje osobnostní aspekty se stabilními vlastnostmi, ale i větším množství přechodných nálad," uvádí se ve studii. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace